Krónika

Műanyagok fogságában

Az eldobott PET-palackok lebomlási ideje évszázadokban mérhető, de a plasztikzacskók is hiába tűnnek el a szemünk elől, mikrorészecskéi tovább szennyezik a vizeket

Bár a tengerekben a napsugárzás és a hullámzás hamar összetöredezi a műanyagflakonokat, az így keletkezett apró részek akár félezer esztendőn át is velünk lehetnek, és mérgezhetik a környezetünket.

muanyag
Bőségesen találni műanyagszemetet a tengerpartok homokjában is (Fotó: Reuters/Jon Nazca)

Az emberiség a kilencvenes évekig kiválóan elvolt műanyagzacskók nélkül, és ma már egyre többen hangoztatják, hogy éppen ideje lenne visszatérni ezekhez az állapotokhoz – mondta lapunknak Simon Gergely, a Greenpeace Magyarország vegyianyag-szakértője. Utalt arra, hogy az áprilisi Föld napja előtt több mint egymillióan követelték világszerte, hogy az óriásvállalatok csökkentsék az eldobható műanyagok használatát, hiszen a tengeri élőlények – a madaraktól a teknősökön át a bálnákig – megfulladhatnak a műanyagszeméttől, vagy beléjük gabalyodva elpusztulnak azoktól. Az ENSZ Környezetvédelmi Programjának becslése szerint az óceáni műanyagszemét-szennyezés a tengeri élőlények százezreinek haláláért felelős minden esztendőben.

A vízben a napsugárzás és a hullámzás viszonylag hamar összetöredezi a műanyagflakonokat, ám az így keletkezett apró részek akár félezer esztendőn át is velünk lehetnek, és veszélyeztetik a környezetünket – fogalmazott a szakértő, hozzátéve, hogy a szárazföldön sem jobb a helyzet. Bár a szabadban hagyott zacskók is idővel eltűnnek a szemünk elől, de ez nem azt jelenti, hogy az apró maradványaik ne maradnának meg a talajban évszázadokon át. (A közelmúltban felfedezett műanyagfaló baktériumok csatasorba állításáról pedig egyelőre nincsenek hírek – a szerk.) A mikrorészecskéket az eső kimossa, a szél felkapja, és ez veszélyt jelent az emberiségre és a környezetre nézve.

A mikroműanyag-szemcsék például vizsgálatok szerint már megjelentek az ivóvízben és a boltokban árult tengeri élőlényekben vagy a tengeri sóban – fogalmazott. A nagyobb palackok ráadásul időtállóbbak, azok több száz, akár ezer esztendő alatt sem bomlanak le – hangoztatta a vegyész végzettségű természetvédő. Hozzátette: az évszázadokon-évezredeken át velünk lévő egyszer használatos műanyagok nem létfontosságúak az emberiségnek, károsak az élővilágra nézve, és ha így folytatjuk, kezelhetetlenné válik a mindent elborító műanyag-szemét.


A gyomrába került zacskók ölték meg a bálnát

Jól mutatja a tengerek, óceánok műanyag-szennyezettségének mértékét az a drámai eset, amely a napokban történt Thaiföldön. A helyi állatvédők sokáig küzdöttek egy partra vetődött bálna életéért – sikertelenül. A boncolás során kiderült, hogy az állat képtelen volt rendes ételt enni attól nyolcvan darab és nyolc kiló súlyú műanyagzacskótól, amely a tengerből került gyomrába. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az óceánokban található műanyag mennyisége egy évtized alatt megháromszorozódhat, és ez végzetes hatással lehet a vizek élővilágára.