Krónika

Megújuló terápiák a rákgyógyításban

Néhány esetben kifejezetten magas a túlélési arány, amire korábban nem volt példa az onkológiai központ vezetője szerint

A tüdőrák okozta elhalálozások mellett a vastagbélrákban szenvedők halálozási aránya is hazánkban a legmagasabb az Eurostat legutóbbi felmérése szerint. A tegnapi rákellenes világnap alkalmából nemcsak erre, a megelőzésre és a gyógyulási esélyek javulására is felhívták a figyelmet az intézetek.

Továbbra is vezető daganatos halálok Magyarországon a tüdőrák, amely évente körülbelül tízezer ember haláláért felelős – írta tegnapi közleményében az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet. Február 4. a rákellenes világnap alkalmából – amelyet 2011-ben a Nemzetközi Rákellenes Unió nyilvánított annak – jelezték azt is, nem sikerült a női tüdőrák aggasztó, gyorsan növekvő trendjét megtörni, s a férfiak esetében is „csak lassú javulás észlelhető” a vonatkozó adatokban.

Európai összevetésben a tüdőrák okozta elhalálozások mellett – százezer lakosra kilencvenhárom halálozás – a vastagbélrák okozta halálesetek aránya – százezer lakosra ötvenhét halálozás – is Magyarországon a legmagasabb az Eurostat legutóbbi felmérése szerint.

A Korányi Intézet közleményében jelzi, elfogadhatatlanul magasak mindkét nem esetében a vonatkozó számok annak ellenére, hogy például a tüdőrák kialakulása nagyban életmódfüggő, így meg is előzhető. Kiemelten fontos tényező a dohányzás, a betegek nyolcvanöt százaléka vagy jelenleg is aktív dohányos, vagy évtizedeken át az volt. Probléma, hogy az első cigaretta elszívásának időpontja egyre korábbi életkorra tolódik, ezért egyre több a tüdőrákos esetek száma a negyven–ötven éves korosztályban.

Megfogalmazták ugyanakkor, hogy a betegségben szenvedők az elmúlt években az eddigieknél is hatékonyabb kezelésekhez juthatnak, mindez pedig hozzájárult ahhoz, hogy a daganat „krónikus betegséggé váljon”.

A témában közölt tanulmányt a világnap alkalmából a Semmelweis Egyetem is, ahol jelzik, a különféle daganatos megbetegedéseknek mára „jók a hosszú távú túlélési esélyei, gyakran még áttétel esetén is”. Az Onkológiai Központ megbízott igazgatója, Dank Magdolna szerint a hagyományos kezelések mellett a gyógyulásban elengedhetetlen az életigenlő hozzáállás és a család szerepe, valamint a stressz csökkentése. Utóbbira érdemes nagy hangsúlyt fektetni – javasolta –, azonban nagyon különböző, hogy ki, mit fogad el: „van, akinél a jóga, van akinél a relaxáció, és van, akinél a zenehallgatás vagy épp a kutyasétáltatás válik be”. Az Onkológiai Központban hetente százhatvan beteget látnak el, s a gyógyulási esélyek növekedése a kemoterápiás szerek mellett megjelenő úgynevezett célzott terápiáknak is köszönhető. Dank Magdolna hozzátette, az elért eredmények között vannak eltérések, hiszen néhány esetben „kimagasló túlélések mutatkoznak, amelyekre korábban nem volt példa”, ám a hagyományos kezelési módokat továbbra sem vetik el.