Krónika
Még mindig utazásra költik a magyarok legszívesebben a pénzt
Leginkább vendégszobákat bérelünk külföldön
Amíg 2015-ben honfitársaink negyvenöt százaléka tervezte, hogy elutazik, idén harminchét százalékuk költene utazásra vagy egyéb szabadidős tevékenységre.
A felmérésből kiderül, az utazási kedv stabilan magas a teljes európai lakosságnál is: a felmérés eredményei szerint az összes megkérdezett ötvenhat százaléka nyilatkozott úgy, hogy valószínűleg költ majd erre a célra. A kutatás szerint az ezüstkorúakra is jellemző a stabilan magas utazási kedv, sőt, a kor előrehaladtával nő is. Az ötven év feletti európaiak negyvenegy százaléka legalább háromszor elutazott valahova az elmúlt évben, ami négy százalékkal magasabb, mint a fiatalabbaknál.
Mi, magyarok – bár nagyon szeretünk útra kelni –, jóval kevesebbet utazunk, mint az európai átlag. Azok, akik nem terveznek utazást, főképp pénzügyi okokkal magyarázzák ezt, függetlenül az életkoruktól. A fiatalabb korosztály ezenkívül leginkább az időhiányt, illetve a családi okokat hozza fel indokként, míg az idősebbeknél az egészségügyi problémák az utazás további gátló tényezői.
Az utazók költségtakarékossági szempontját is vizsgálták. Kiderült, hogy a drágább szálloda helyett a magyar lakosság az európai átlagot meghaladóan inkább választja a vendégszoba kibérlését vagy a barátoknál és rokonoknál való tartózkodást. Ebből a kutatók arra következtettek, hogy a lakosság megfontolt döntéseket hoz a nyári programot érintő kiadásokról.