Krónika

Létfontosságú feladat kitisztítani a légkört

Ausztrál kutatók a világon először szénné alakítottak vissza szén-dioxidot folyékony fém használatával

Folyékony fém használatával szénné alakítottak vissza szén-dioxidot ausztrál kutatók, akiknek a világon először sikerült ilyen áttörést elérniük. A hír kapcsán megkérdezett kutató emlékeztetett arra, évente harmincmilliárd tonna szén-dioxid kerül a légkörbe, aminek durván a negyedét kellene valahová elhelyezni.


Ésszel nehezen felfogható tömegű, harmincmilliárd tonna szén-dioxid kerül évente a légkörbe – ha ezt valaki képes lenne visszaalakítani szénné, akkor e mennyiségnek durván a negyedét kellene valahol fizikailag elhelyezni a Földön – mondta lapunknak Falus György. Az Eötvös Lóránd Tudományegyetem geológus kutatóját annak kapcsán kérdeztük, hogy a melbourne-i RMIT egyetem kutatócsoportjának tagjai bejelentették, folyékony fém segítségével szénné alakították vissza a szén-dioxidot. A Nature Communication című szaklapban közzétett tanulmányban a szakemberek javaslatot tettek egy olyan megoldásra, amely biztonságosan és maradandóan kivonja az üvegházhatású gázt a légkörből. Torben Daeneke, a RMIT kutatója úgy fogalmazott, bebizonyították, hogy lehetséges szobahőmérsékleten a gázt szénné alakítani, s bár több kutatásra lesz szükség, de megtették az első létfontosságú lépést a siker felé.

Megkerülhetetlen kérdés, hogy vajon mit csinálnánk évente több milliárd tonna szénnel – fogalmazott a szakember. Beszélt arról is, akadnak olyan szokatlan elképzelések, hogy a kinyert anyagot újra és újra el kell égetni, s így egyfajta körforgást, ha tetszik „örökmozgót” alkothatnánk.

A szén-dioxid kémiai visszaalakítása eddig sem volt lehetetlen, csak az vele az óriási gond, hogy e folyamat több energiát igényel, mint magának a szénnek az elégetése, így pedig már kevéssé éri meg a munka – húzta alá.

A kutatók által jelenleg leginkább preferált eljárások eltérő irányba mutatnak. Mint Falus György elmondta, mások mellett Amerikában, Koreában, Mexikóban, Brazíliában, Japánban és itthon egyaránt az úgynevezett föld alatti tározókat részesítik előnyben. A szakemberek elhagyatott, kimerült földgázmezőket keresnek, ahová visszasajtolják a légkörre káros gázt. Ez a folyamat tíz-tizenöt éve zajlik, s már biztató eredményeket értek el vele sokfelé – hangoztatta a geológus. Abból indulnak ki ugyanis, hogy ha a földgáz nem illant el a nagy mélységben lévő kőzetből, akkor jó eséllyel a szén-dioxid is ott marad benne.

Falus György hozzátette, a klímaváltozás egyik fő oka a légkörben lévő túlzott mennyiségű szén-dioxid, így ezzel a kérdéssel sürgősen kezdeni kell valamit.