Krónika
Kulturális különbözőség is motiválhatta a „génszerkesztőt”
A világ első génmódosított gyerekeinek megszületéséről adott hírt Ho Csienkuj kínai orvos, mindezt a tudományos közösség többsége, de a hazája sem nézte jó szemmel
Nemcsak a tudományos közösség többsége, de Kína sem nézte jó szemmel, hogy egy orvosuk, Ho Csienkuj novemberben bejelentette, a közreműködésével megszülettek a világ első génmódosított gyerekei. Az állítás valóságtartalmát sokan kétségbe vonják, ugyanis bár a doktor megígérte, hogy nyilvánosságra hozza a kutatási adatait, ez a mai napig sem történt meg, így nem tudni biztosan, hogyan zajlottak a kísérletek.
Ha a hír igaz, Ho első pácienseinek a HIV-vírusra érzéketlen ikrei születtek, és állítólag már egy újabb pár is ehhez hasonló védettségű génszerkesztett babát vár. Fontos megjegyezni, hogy a kínai doktor által használt úgynevezett CRISPR/Cas9 genomszerkesztési technológia váratlan genetikai károsodást okozhat, amely a sejtekben veszélyes változásokat idézhet elő.
Az orvost először őrizetbe vették, majd a kínai kormány házi őrizetbe helyezte a sencseni Dél-kínai Tudományos és Technológiai Egyetem egy lakóépületében. Egy brit kollégája ugyanakkor azt nyilatkozta, hogy Ho korrupció és vesztegetés vádjával állhat bíróság elé, amiért Kínában halálbüntetés is járhat.
A hírek szerint Ho a kísérletek megkezdése előtt számos amerikai bioetikussal konzultált, de végül egyikük véleményét sem fogadta el – mondta lapunknak Varga Máté. Az ELTE Biológia Doktori Iskolájának témavezetője szerint ez a hozzáállás a kulturális különbözőséggel magyarázható. A kínai orvostudomány nem a nyugati elvek mentén közelíti meg az életet – fogalmazott. Varga Máté kiemelte, az örökletes betegségekkel szemben biztató eredményeket értek el a genomszerkesztéssel foglalkozó tudósok, de a nem örökölhető HIV-vírus egészen más kategória. Ho azzal is magyarázta tettét, hogy az ázsiai országban súlyos probléma a HIV, így az immunitás biológiai előny lesz. A témavezető szerint az a minimum, hogy a szülőket előzetesen tájékoztatják az összes lehetséges veszélyről úgy, hogy azt meg is értsék – ellenkező esetben csak egy, a mások egészségére menő felelőtlen hazardírozásnak leszünk szemtanúi. Hozzátette, a genomszerkesztési eljárások még igen messze állnak attól, hogy azokat a Ho által elképzelt módon lehessen használni.