Krónika

Kegyes volt az idő, megúszták a távot

A Balaton-átúszás legidősebb résztvevője, Bucsányi Elemér nyolcvankét évesen teljesítette a próbát

Kétszeri halasztás után végre minden időjárási akadály elhárult a nagy esemény elől: miután a meteorológusok is rábólintottak, így szombaton elrajtolhatott a 36. Lidl Balaton-átúszás.

balatonatuszas
(Fotó: Hegedüs Róbert)

Miután a szervezők az élénk szél miatt erős hullámzást vártak – szerencsére végül a vártnál mérsékeltebb volt a légmozgás – ezért mindenek előtt a tapasztaltabb sportemberekre számítottak. Végül a hivatalos adat szerint 7309-en szálltak vízbe, hogy megtegyék az 5,2 kilométeres távot Révfülöp és Balatonboglár között. A résztvevők nyolcvan magyarországi településről, illetve csaknem negyven országból érkeztek.

Math István, a rendezvény versenyigazgatója elmondta, a leggyorsabban a csúcstartó Papp Márk szelte át a tavat 1.00:26 órás idővel. A hosszútávúszó rekorddöntésre készült, de 2016-os 58:33-as eredményét nem tudta megjavítani, többek között azért, mert ezúttal válogatottbeli társak nélkül tempózott. A nők közül a mexikói Armenta Fernanda teljesítette a távot leghamarabb, 1 óra 17 percen belül. A legidősebb úszó a nyolcvankét éves Bucsányi Elemér, illetve a nőknél a nyolcvan éves Kertész Zsuzsanna volt. Mindketten gyakorlott Balaton átúszóknak számítanak előbbi tizenharmadik, utóbbi tizenegyedik alkalommal úszta át a tavat.

Nekivágott a távnak több volt válogatott vízilabdázó is, köztük Biros Péter, Székely Bulcsú, Gergely István és Drávucz Rita.

A célba érkezés után Gurbán Béla veterán úszó, aki eddig mind a harminchat Balaton-átúszáson részt vett, azt mondta: jó időben az átlagosnál kicsivel hidegebb és hullámosabb vízben tempózta át a tavat. A sportember örömét fejezte ki, hogy idén is sok fiatal jelentkezett a Balaton átúszására.