Krónika

Itt a jó idő, várnak a hegyek!

Újabb csúcstámadásra, ezúttal a Kancsendzöngára készül Varga Csaba erdélyi hegymászó, aki tisztelegni szeretne az elhunyt Erőss Zsolt és Kiss Péter emléke előtt

A Himalájában lassan beköszönt a jó idő és ezzel megkezdődik a mászási szezon. Holnap indul el Varga Csaba erdélyi magyar hegymászó is, hogy meghódítsa a nyolcezerötszáz-nyolcvanhat méteres Kancsendzöngát. Az alpinista egyik célja, hogy egy, Erőss Zsolt és Kiss Péter előtt tisztelgő emléktáblát helyezzen el az alaptáborban.

A világon összesen tizennégy nyolcezer méter feletti csúcs van, ebből eddig négyet sikerült megmásznom – mondta lapunknak Varga Csaba. Az erdélyi hegymászónak kettős célja van: egyrészt föl akar jutni a nyolcezerötszáz-nyolcvanhat méteres Kancsendzöngára, másrészt méltó emléket akar állítani Erőss Zsoltnak és Kiss Péternek, akik 2013-ban mászták meg első magyarként a hegyet, azonban ereszkedés közben nyomtalanul eltűntek.

A májusra tervezett csúcstámadáshoz jó idő kell, s Nepálban ilyenkor éppen megfelelő a környezet – fogalmazott Varga Csaba, aki hozzátette, ha megérkezik a monszun, akkor esélytelenné válik a feljutás. Az időjárás felfelé haladva egyre barátságtalanabb ezért roppant fontos az akklimatizáció, amely több napot vesz igénybe. Az expedíció anyagi hátteréről szólva kifejtette, a túra költségei hárommillió forint körül járnak, ám neki szerencséje van, mivel egy külföldi csapathoz csatlakozva nem kell ezzel a kérdéssel foglalkoznia. A szervezés fontos része, hogy a hegymászó leszerződjön egy nepáli logisztikai vállalkozással, amelyik helyben mindent elintéz. Varga Csaba úgy tudja, idén harminc-negyven alpinista lesz az alaptáborban. Mivel a Kancsendzönga fekvése és nehéz megközelíthetősége miatt nem túlzottan népszerű, ez a szám kimondottan soknak tekinthető.