Krónika
Hatalmas bravúr, simán landolt az óceánon a Crew Dragon
Nyolc esztendeje csak az oroszok képesek embereket felvinni a Nemzetközi Űrállomásra – így nekik ez a technikai siker végső soron anyagi veszteséget jelenthet
– Ez elképesztően nagy siker, nem csak a SpaceX-nek, hanem mindannyiunknak – értékelte lapunknak a Crew Dragon tegnapi sikeres leszállását Szemerey Imre amatőr csillagász. Mint aláhúzta, a SpaceX e kísérlettel bebizonyította, hogy képes biztonságban embert felvinni és lehozni a Nemzetközi Űrállomásról. (ISS). Az űrhajó egyébként tegnap reggel, a csatlakozása utáni hatodik napon vált le az ISS-ről, s egyetlen utasa a szenzorokkal felszerelt Ripley nevű bábu volt.
A szerkezet kora délután, fél három után néhány perccel lépett be a légkörbe majd az ejtőernyők látványos kinyílását követően háromnegyed háromkor épségben landolt az Atlanti-óceánban. A visszatérés pontosságára jellemző, hogy a térségben járőröző motorcsónak és jetski szinte azonnal, pár perc alatt odaért a vízen békésen ringatózó űrhajóhoz. Nem sokkal három óra után Jim Bridenstine NASA-igazgató élő adásban gratulált az összes érintett szakembernek a küldetés sikeréhez.
Mint arról korábban beszámoltunk, az űrkapszula az egyesült államokbeli Cape Canaveralből indult útnak múlt héten szombaton egy Falcon-9-es hordozórakétán, és mintegy huszonhét óra alatt érkezett meg céljához. A 4,9 méter magas Crew Dragon próbaútján száznyolcvan kilogrammnyi utánpótlást és eszközt fuvarozott az ISS-re – hangoztatta Szemerey Imre. A szakember utalt rá, 2011 óta csak az oroszok képesek embereket felvinni a Nemzetközi Űrállomásra – így nekik ez a siker nem feltétlenül jelent túlzott örömöt. Az a 2,7 milliárd dollár (nagyjából 722 milliárd forint) ugyanis, amit a NASA egy 2014-es szerződés alapján a SpaceX-nek fizet majd hat útért, az ő kasszájukból fog hiányozni – fogalmazott. A vállalat űreszközei korábban már néhányszor megtették az utat, ám kizárólag ellátmány volt a rajtuk.
A NASA tervei szerint júliusban űrhajósokkal a fedélzetén lövik ki a Dragont. Az Elon Musk alapította cégen kívül a NASA és a Boeing is szerződött – utóbbi a következő hónapokban tesztelheti saját fejlesztésű kapszuláját, a Starlinert.