Krónika

Gyilkolt az elromlott cunamijelző

Gyermekeket is elsodort a szökőár egy tengerparti fesztiválról Indonéziában, a csendes-óceáni tűzgyűrű mentén fekvő Celebesz szigetén

Több mint ezerkétszáz halálos áldozata van Indonéziában a 7,7-es erősségű földrengésnek és az azt követő szökőárnak. Elképzelhető, hogy ez a szám emelkedni fog, ha a hatóságoknak sikerül elérniük azokat a területeket, amelyeket a földrengés és a cunami megközelíthetetlenné tett.

Joko Widodo indonéz elnök engedélyezte, hogy nemzetközi segítséget fogadjon el az ázsiai ország a pénteken lesújtó földrengés és szökőár után – tudatta hétfőn Indonézia befektetéskoordináló bizottságának vezetője. Az Európai Unió 1,5 millió euró (mintegy négyszáznyolcvanmillió forint) sürgősségi segélyt bocsájt az indonéz földrengés áldozatainak rendelkezésére.

A Celebesz szigetén történt természeti csapásnak eddig több mint ezerkétszáz halálos áldozata van. Willem Rampangilei, az indonéz katasztrófavédelmi ügynökség vezetője tudatta: háromszáz áldozat tömegsírba kerül, amit egészségügyi és vallási okokkal magyarázott. Indonézia a világ legnépesebb muszlim országa, és az iszlám előírásai szerint a holttesteket a halált követő huszonnégy órán belül végső nyugalomra kell helyezni. A hatóságok igyekeznek minél hamarabb mindenkit evakuálni a területről a fertőzés veszélye miatt. Az áldozatok között sok a gyermek, akiket elsodort szüleik mellől az ár, mivel a természeti csapás idején több százan épp egy tengerparti fesztiválon szórakoztak.

Közben kiderült, rendszerhiba miatt gyilkolt a cunami Indonéziában. A tengeri rengéseket figyelő cunamijelző ugyanis az első vészjelzést követően nem küldte az Indonéziai Földrajzi Intézetnek a halálos természeti katasztrófát előrevetítő jelzéseket, így az illetékesek harmincnégy perc után visszavonták a vészjelzést, pedig a hatméteres hullámok ekkor már Palu és Celebesz partjai felé tartottak.

A hozzávetőleg tizenhétezer szigetből álló Indonézia a mintegy negyvenezer kilométer hosszú, úgynevezett csendes-óceáni tűzgyűrű mentén fekszik, ahol az átlagosnál sokkal több a földrengés és a vulkánkitörés. Nagy a tektonikai lemezek mozgása, évente három-négy centimétert csúsznak el egymáshoz képest – magyarázta Tóth László szeizmológus az M1 műsorában. A szakértő szerint öt-hat évente előfordul 6,5-ösnél nagyobb erősségű földrengés.

Részvétét nyilvánította a magyar köztársasági elnök az indonéz államfőnek, Joko Widodónak a Celebesz (Sulawesi) szigetet ért tragikus természeti katasztrófa miatt. Áder János gyásztáviratában azt írta, mély megrendüléssel értesült a természeti katasztrófáról, a magyar emberek és a saját nevében együttérzését fejezte ki az áldozatok családjainak.