Krónika

Fagy űzheti el a katicát és a poloskát

Bűzt árasztanak, olykor csípnek az Európában, így nálunk is tömegesen megtelepedett, a meleg időt kedvelő ázsiai, afrikai rovarok

Hosszú hetek óta rovarinvázió van az országban, poloskák és harlekinkaticák raja jelenik meg még a városi lakásokban is. A szakemberek szerint a kellemetlen jövevények kiirtására nincs recept, csak egy hosszabb fagyos periódusban bízhatunk, akkor ritkulna meg az állomány.

Ami a harlekinkaticát illeti, a Magyar Természettudományi Intézet kutatója, Merkl Ottó 2008-ban Szigetszentmiklóson bukkant rá az első hazai példányra. Nem kellett sok idő ahhoz, hogy hamarosan az egész országban elterjedjenek ezek a rovarok. Bármilyen furcsa, az ázsiai eredetű harlekinkaticák megtelepedését az ember segítette elő Európában. Kezdetben ugyanis jó ötletnek tűnt biológiai védekezés céljából a betelepítésük, lévén a falánk rovarok kedvenc csemegéje a levéltetű, amelyből egy kifejlett katica nagy mennyiséget fogyaszt el naponta. Később azonban visszájára fordult minden, hiszen kiderült, hogy miközben rohamosan terjednek a kontinensen, fokozatosan kiszorítják az őshonos fajokat, így a természetben már inkább károkat okoznak. Példa erre, hogy rajzásuk idején akár a mustot is tönkretehetik. Ma már csaknem húsz európai országban tudnak önfenntartó populációkról, s a faj terjedését több országban is monitorozó központok segítségével követik nyomon. Az amúgy kellemetlen csípésekre is képes harlekinek inváziója ellen a lakásokban csak nehezen lehet védekezni, egyedül a jól záró szúnyoghálókon nem tudnak átmenni.

De nemcsak ezek a bogarak keserítik meg az emberek életét, hanem barna és zöld színű poloskák is feltűnnek szinte mindenütt. Mindenhova bemásznak és főként a melegebb helyeket keresik. Bár az emberre nem veszélyesek, sok kellemetlenséget tudnak okozni. Például az sem mindegy, hogyan fogjuk meg őket, lévén bűzös váladékot bocsátanak ki magukból.

A márványos címeres poloska – akárcsak a harlekinkatica – Ázsiából jött, a zöld színű vándorpoloska viszont Afrikából érkezett. De nem a felmelegedés miatt vannak itt, ahogy azt sokan gondolják. Ezeket a bogarakat is az ember hozta be – persze nem szándékosan – Európába, és itt olyan jó volt számukra a klíma, hogy elárasztották az egész kontinenst. Annak ellenére, hogy a mezei poloska – amely főként a növények nedveit fogyasztja – emberre veszélytelen rovar, hívatlan látogató otthonunkban, ugyanis veszély esetén védekezésképp bűzt áraszt magából, és minél többen vannak, annál inkább érezhetővé válik ez a kellemetlen szag a lakásban is. Ráadásul bűzmirigye miatt, és főként, hogy egy behurcolt fajról van szó, Magyarországon nincs igazán természetes ellensége, és még a rovarevő madarak sem fogyasztják. Abban minden rovarszakértő egyetért, hogy a katicák és poloskák vesztét csak és kizárólag egy hosszantartó mínuszokkal tarkított időjárási periódus okozhatja. Szerencsére a prognózisok egyöntetűen az állítják: az enyhébb őszt hideg idő váltja fel hamarosan, amikor – elsősorban éjszaka – fagypont alá süllyed a hőmérő higanyszála.