Krónika
Emlékmű lesz a hadifogolytáborban
Orosz–magyar együttműködés keretében gondozzák a katonahantokat – Nálunk kétszázezer világháborús sírt tartanak nyilván
Oroszországban tárgyaltak e héten a Honvédelmi Minisztérium Társadalmi Kapcsolatok Hivatala (TKH) és az orosz „Vojennije Memoriáli” Katonai Emlékmegőrző Nemzetközi Együttműködési Társaság képviselői. A megbeszéléseken – amelyek témája a magyar–orosz hadisírok gondozása volt – magyar részről Lázár-Takács Katalin, a TKH főigazgatója, Horváth Lajos, a Háborús Kegyeleti Igazgatóság vezetője és Havasi Irina orosz szakreferens, orosz részről pedig J. A. Piljaev, a „Vojennije Memoriáli” Katonai Emlékmegőrző Nemzetközi Együttműködési Társaság vezérigazgatója vett részt. Az együttműködés jegyében oroszországi magyar sírokat érintő ellenőrzésre kérték fel a Vojennije Memoriáli szakembereit, valamint áttekintették a szibériai Skotovo és Szpasszk-Dalnij hadifogolytáborok helyszínén lévő közös osztrák–magyar–német–török emlékmű felújítási munkálatait, illetve egyéb emléktáblák állításának engedélyeztetését.
Az oroszországi látogatás során a munkacsoport felkereste a 8375 honvéd nyughelyéül szolgáló, Boldirevka település melletti I. Magyar Központi Katonai Temetőt, majd a rudkinói II. Magyar Központi Katonai Temetőt. A tizennégy évvel ezelőtt épült sírkert a Don folyó menti harcokban elesett vagy eltűnt magyar honvédeknek és munkaszolgálatosoknak szolgál méltó nyughelyéül. A két temetőben eddig 19 463 honvéd földi maradványait helyezték végső nyugalomra. A hősi temető területén felállított 1442 gránittáblára 12 595 honvéd és munkaszolgálatos, valamint 51 518 eltűnt magyar katona nevét vésték fel. A hivatal tagjai hetvennyolc, 2014–2016 között exhumált magyar katona maradványainak ünnepélyes újratemetésén is részt vettek.
Magyarországon egyébként több mint kétszázezer világháborús hadisír található, és készül a teljes első világháborús veszteség-adatbázis is. A THK dolgozói nemcsak adminisztratív munkát végeznek, hanem például az adatbázisok kezelését is végzik – legyenek azok Bécsben, Pozsonyban vagy akár a volt Szovjetunió utódállamaiban. A HM Háborús Kegyeleti Igazgatóság feladatrendszeréhez tartozik az ismert temetők állapotának ellenőrzése. Mivel azonban a hajdani első és második világháborús frontszakaszokon nagyon sok helyen nyugszanak magyar katonák, a munkatársak ritkán tudnak eljutni egy-egy sírkertbe. Egy-egy ilyen ellenőrzés természetesen együtt jár a szükséges karbantartásokkal és felújításokkal is, amelyeket általában a helyi partnerszervezet vagy egy-egy vállalkozó végez el. Nagy eredmény, hogy a közelmúltban sikerült együttműködési megállapodást kötni Fehéroroszországgal is, ahol egy önálló, zászlóalj szintű alakulat foglalkozik harctérkutatással és a kapcsolódó tevékenységekkel.
Nincs válasz a sósmezői temetőről
Nem tud dűlőre jutni Romániával a sósmezői első világháborús hősi temető ügyében a kormány – derült ki egy minap adott parlamenti válaszból. A Simicskó István honvédelmi miniszter egy kérdésre válaszolva elmondta, a tárca azt szeretné, ha a sírkert az 1930-as állapotba kerülne, de a román partner semmiféle érdemi választ nem adott a megkeresésükre.