Krónika

Egy magyar apa emlékezik Fukushimára

Tíz évet élt családjával Japánban Popovics Péter, aki Fukushima [3.11] – Maradjunk vagy menjünk? című könyvében meséli el, hogyan élték meg 2011-ben Jokohamában a március 11-i katasztrófát, a szökőárt és a földrengést.

Az emlékirat eredetileg a lányának szólt, hogy megismerje, hogyan éltek a szülei Japánban, s miért hagyták el akkori otthonukat annyira hirtelen a katasztrófa után, amelyet ő két hónapos csecsemőként élt meg. Végül nem csak a családi könyvespolcig jutott el a könyv, amely egyszerre szól a család történetéről és a fukusimai eseményekről, amelyek egy részéről csak később értesülhettek, s Popovics utólag állította párhuzamba az eseményeket. A katasztrófa napjait leíró könyv két nyelven, japánul és magyarul emlékezik vissza. A fordító, Kuragane Kei Japán-szakértő, a PKKE oktatója nem tükörfordítást készített, az érthetőséget ugyanis nem feltétlenül az szolgálta volna.

A kötetet pénteken mutatták be az Írók Boltjában, ahol többek között arról is szó esett, hogy 3/11 a japánok számára olyan korszakos trauma, mint a nyugati világban 9/11, azaz a 2001. szeptember 11-i New York-i terrortámadás. Mindenki pontosan meg tudja mondani, hol volt, mit csinált, amikor aznap délután először értesült a hírekről. Popovics Péter könyve segít megérteni, milyen lehetett Japánban átélni az eseményeket, és számos kérdésre választ ad, hiszem egyszerre rendelkezik magyar látásmóddal és Japán ismeretével.