Krónika

Csökkenő drogfogyasztási arány

A tizenöt éves magyar fiatalok egyharmada életében legalább kétszer volt már részeg, ebben csak Dánia előzi meg hazánkat

Kevesebbet, de még mindig sokat dohányoznak a tinédzserek Magyarországon, a nemzetközi átlaghoz képest azonban nem javultak a cigarettázási és alkoholfogyasztási adatok.

Újabb népegészségügyi programot készít szakértők bevonásával a kormányzat, amelyet még az idén szeretnének elindítani – közölte tegnap Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár az Iskoláskorú gyermekek egészségmagatartása elnevezésű nemzetközi kutatás friss jelentésének bemutatásakor. Közölte, egyre több európai ország vezet be népegészségügyi termékadót, és „a mai napig érdeklődnek külföldről a magyar szabályozás iránt”, amelynek megalkotása egy „hihetetlen innovatív lépés” volt a kormány részéről.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzeti Egészségfejlesztési Intézet (Nefi) együttműködésében készült felmérés szerint kevesebbet, de még mindig sokat dohányoznak a tinédzserek: 2010-hez képest az alkoholfogyasztási és cigarettázási arányok csökkentek ugyan, de a nemzetközi átlaghoz képest nem javultak. Ennek alapján minden ötödik magyar tizenöt éves hetente legalább egyszer rágyújt, több mint egyharmaduk pedig életében legalább kétszer volt már részeg. Ezzel szemben Európában csupán minden tizedik fiatal cigarettázik heti rendszerességgel, a kamaszok alkoholfogyasztásában pedig csak Dánia előzi meg hazánkat. A kutatás szerint csökkentek itthon a drogfogyasztási arányok: a fiataloknak jelenleg kevesebb mint negyede próbált ki életében valamilyen szert.

Pusztai Zsófia, a WHO magyarországi képviseletének vezetője a nemzetközi eredményeket ismertetve kiemelte, bár a fiúk túlsúlyosabbak, a lányok nagyobb arányban tartják magukat annak, a tizenegy-tizenöt évesek ötöde túlsúlyos, ami európai viszonylatban közepesnek mondható. A kutatás szerint azonban a táplálkozási szokásokban kedvező változás tapasztalható: nőtt azok száma, akik naponta fogyasztanak zöldségféléket, és kevesebben vannak azok is, akik minden nap fogyasztanak cukortartalmú üdítőt és édességet. A nemzetközi trendekkel összehasonlítva e területen hazánk több mint harminc európai országból a hetedik legdinamikusabban fejlődő ország.