Krónika

Börtönben marad a fényevő család

Ezoterikus hiedelmek, megszállott koplaltatás miatt halt meg másfél évesen az egészségesen, jómódú famíliába született kisfiú

Enyhítette a kisgyermeküket halálra éheztető, jómódú agárdi szülők büntetését tegnapi jogerős határozatával a Fővárosi Ítélőtábla, a testület ugyanakkor felfüggesztett helyett letöltendő szabadságvesztéssel sújtotta a kisfiúval történtekhez jelentős mértékben hozzájáruló természetgyógyászt, akit véglegesen eltiltottak a foglalkozásától is.

Tizenötről tizenkét évre enyhítette tegnap a Fővárosi Ítélőtábla azoknak a szülőknek a büntetését, akik a vád szerint négy esztendeje halálra éheztették másfél éves kisfiukat Agárdon. A jogerős döntés megváltoztatta a történtekben lényeges szerepet játszó természetgyógyász büntetését is, ő a korábban kiszabott két év felfüggesztett szabadságvesztés helyett három év letöltendőt kapott, és véglegesen eltiltották a foglalkozásától. A házaspárral korábban egy háztartásban élő nagyszülők közül a nagyapa tíz, a nagymama kilenc évet kapott. A család háziorvosát fél év felfüggesztettel büntette a táblabíróság, mert a doktornő nem járult ugyan hozzá a kisfiú halálához, de elmulasztotta a gyermek állapotának felmérését, amikor egyéves volt.

A jómódú agárdi házaspár gyermeke egészségesen született, majd négy hónapos korában vízfejűség kezdett kialakulni nála, amit a szülők nem kórházban kezeltettek, hanem az említett természetgyógyászt kérték fel, aki egy varázsvesszőnek nevezett eszközzel próbálta meggyógyítani a gyermeket. Mivel a szülők az egészséges táplálkozás, illetve a hosszú, rendszeres koplalások megszállottjai voltak, kisfiukat sem táplálták megfelelően. A bíróság tegnap felidézte, hogy a gyermek másfél éves korára az általános tíz–tizenkét kilogramm helyett mindössze négy és fél volt. Utolsó napjaiban, amikor már a szülei is látták, hogy veszélyes állapotban van, megpróbálták etetni, de akkor már a kisfiú szervezete nem tudta feldolgozni a táplálékot. Az ügyben eljáró orvos szakértő szerint a gyermek bizonyosan életben maradt és felépült volna, ha időben orvosi ellátásban részesül, illetve korábban megfelelően etették volna. A nagyszülőket azért találták bűnösnek a bíróságok, mert folyamatosan látták unokájuk leépülését, de semmit nem tettek annak megakadályozására. A Fővárosi Ítélőtábla szerint a természetgyógyász nem gondatlan volt, hanem szándékosan szegte meg szakmája szabályait, amikor látta, hogy már nem tud segíteni, mégsem kért orvosi segítséget.

A gyermek halálát heveny keringési elégtelenség, súlyos soványság, fehérjehiány és kiszáradás okozta. A szakértői vizsgálatok szerint a kisfiúnál vízfejűség, agykamratágulat és agysorvadás lépett fel, veleszületett bél- és emésztőrendszeri betegséget azonban nem találtak nála.