Krónika

Árulóinkká válhatnak időmérőink

Az okosórák giroszkópjával a bűnözők a PIN-kódunkat és számítógépeink jelszavait is kideríthetik

Nem túlzás azt mondani, hogy a bűnözők némi munkával ma már többet tudhatnak meg a szokásainkról, a viselkedésünkről és a barátainkról, mint a közvetlen családtagjaink vagy szomszédaink. A veszély reális, de nem mindenkit érint.

okosóra 20180607
Ilyen volt az első okosóra, amelyet 2007. február 7-én mutattak be (Forrás: Wikipedia)

Kellő tudással gyakorlatilag bármelyik, ma divatos okoseszközből lehet utánunk kémkedő masinát készíteni – mondta lapunknak Szabó Bálint. A több mint két évtizede a számítástechnika területén dolgozó szakembert annak kapcsán kérdeztük, hogy a Kaspersky Lab a napokban tette közzé legújabb, az okoseszközök vizsgálatáról szóló jelentését. Szabó utalt rá, hogy már régóta tudott: az okosórák is ellenünk fordíthatók, de ez természetesen nem jelenti azt, hogy mindenki veszélyben forog, aki ilyesmit használ.

A bűnözők ugyanis nem mindig egyes, célzott személyek adataira kíváncsiak – fogalmazott. Példaként említette a techvilág gazembereinek gyakorta használt trükkjét, miszerint, ha egy vagyonosabb polgár digitális postafiókját vagy közösségi oldalát, otthoni WiFi-jét sikerül feltörni, akkor pontosan tudható, hogy az illető és családtagjai mikor nincsenek otthon. Ehhez az „árulkodáshoz” most felzárkóztak az okosórák is – figyelmeztetett.

S hogy ez mennyire nem a sci-fi kategóriába tartozik, azt jól mutatja a Kaspersky legújabb vizsgálata – mondta a szakértő. Számos okosórának létezik olyan beépített szenzora, amely képes a gyorsulást is mérni, ezért a vállalat szakértői úgy döntöttek, megvizsgálják e berendezéseket és azt, hogy milyen információkhoz képesek hozzájutni az illetéktelenek. Kiderült, a kinyert adatok segítségével azonosítani lehetett a viselkedési mintákat, a tevékenységek időtartamát. A legfontosabb azonban az volt, hogy olyan érzékeny mozdulatokat is azonosítottak, mint a jelszó beírása a számítógépbe (kilencvenhat százalékos pontossággal), a PIN-kód megadása az ATM készülékeken (nyolcvanhét százalékos hatékonysággal) és a mobiltelefonok feloldása. Szabó Bálint szerint a kémszoftverek és a vírusirtók versengése soha nem ér véget, így hasznos, ha bizonyos esetekben félretesszük az okosóránkat.

Ilyen Volt Az Első Okosóra, Amelyet 2007. Február 7-Én Mutattak Be (Forrás: Wikipedia