Krónika

Akár végrehajtás is lehet a be nem fizetett pótdíjakból

Nem évül el a fizetési kötelezettség, a BKK perre megy a kintlévőségeiért

Amióta tömegközlekedés van, bliccelők is vannak. Számukra – ha már fennakadtak a mind gyakoribb ellenőrzéseken – az a legjobb választás, ha halogatás helyett minél előbb rendezik a jegyellenőr által kiállított csekket. Annál is inkább, mert folyamatossá váltak a végrehajtások a Budapesti Közlekedési Központ pótdíjazásában.

A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) tavaly döntött úgy, hogy szigorúbban lép fel a jegy és bérlet nélkül utazókkal szemben, és hatékonyabbá teszi a bliccelésekből fakadó pótdíjtartozások behajtását. A drákói követeléskezelésnek köszönhetően a múlt évben csaknem negyvenezer, az idén pedig huszonötezer fizetési meghagyást, valamint csaknem tizenkétezer végrehajtási eljárást indítottak azokkal szemben, akik jegy és bérlet nélkül vették igénybe a közösségi közlekedés szolgáltatásait.

Miközben a következetes ellenőrzésnek és jogi eljárásoknak köszönhetően a helyszíni és az utólagos pótdíjbevételek hónapról hónapra rekordbevételt produkáltak, a pótdíjazások száma az idén jelentősen csökkent: a tavalyi azonos időszakhoz képest csaknem ötödével kevesebb alkalommal töltöttek ki sárga csekket a jegyellenőrök a bliccelőknek. Jó tudni: ha pótdíjaznak valakit, annak a helyszínen – vagy két munkanapon belül a kijelölt ügyfélszolgálatokon (Akácfa utca, Deák tér, Kelenföld) – nyolcezer forintot, ám utána harminc napon belül már tizenhatezret kell befizetnie. Aki csak egy hónap után rendezi pótdíjtartozását, annak még mélyebben a zsebébe kell nyúlnia, harminckétezer-ötszáz forintot kell befizetnie. Abban az esetben, ha valaki csak otthon felejtette a bérletét, öt munkanapon belül lehetősége van – kétezer forintos kezelési költség megfizetése mellett – a bérlet utólagos bemutatására.

Bár a nyolcezer vagy a tizenhatezer forintos összegek soknak tűnnek, mégsem éri meg halogatni a befizetést. Nem érdemes abban reménykedni, hogy a pótdíjtartozás elévül, a BKK ugyanis eldöntötte, hogy minden tartozást behajt, s ennek érdekében, ha kell, bíróságra viszi az ügyeket. A társaság ezzel nem vállalt túl nagy kockázatot, hiszen a mai napig háromszáztizenhárom pótdíjazási polgári per zárult le jogerősen, és ezekben háromszázkét alkalommal a BKK nyert.