Krónika
A nagy átverés kulcsszava: unoka
Éjszaka telefonon hívnak fel Budapesten idős embereket a bűnözők, és eltorzított hangon csalnak ki tőlük pénzt és ékszereket
A csalók idős embereket hívnak fel eltorzított hangon telefonon, az unokájuknak vagy más közeli hozzátartozójuknak adják ki magukat, és valamilyen okra, például tartozásra vagy balesetre hivatkozva készpénzt, ékszereket csalnak ki tőlük. A Budapesti Rendőr-főkapitányság által összesített adatok szerint tavaly 950 ilyen ügyben indult büntetőeljárás, ezek közül a bűncselekmény 354 esetben befejezett, 596 esetben pedig kísérleti szakban maradt. A sértettek rendszerint 70 év felettiek, őket este vagy éjjel, a vezetékes telefonjukon hívják fel. Az ilyen jellegű bűncselekmények elkövetőinek felderítése rendkívül nehéz, sokszor nem vezet eredményre: a fővárosban 2015-ben indult büntetőeljárások fenti, csaknem ezres nagyságrendű számához képest tavaly az ilyen ügyekben alig több mint harminc gyanúsítottat hallgatott ki a rendőrség. Az elkövetőkkel szemben vádemelés, gyorsított eljárásban bíróság elé állítás pedig a múlt évben csak néhány ügyben történt. A Fővárosi Főügyészség arra hívja fel az időskorúak figyelmét, hogy ilyen telefonhívások esetén gyanakodjanak, azonnal ellenőrizzék azok valóságtartalmát, és hívják fel azt a hozzátartozót, akire éppen a telefonáló hivatkozik.
Lehengerlő szöveg a módszer alapja
Konkrét kutatás még nem történt e témában, ám ennek ellenére elég pontosan leírható az „unokázás” néven emlegetett csalás módszere, az áldozatok magatartása – mondta lapunk érdeklődésére Nagy László Tibor, az Országos Kriminológiai Intézet osztályvezetője. A jogász végzettségű szakember aláhúzta, a bűnözők eljárása viszonylag egyszerű: érzelmekre ható drámai hangon, gyorsan és lehengerlő szöveggel közlik a rossz hírt, így késztetve azonnali cselekvésre az áldozatot. Az időfaktor fontos tényező – magyarán nem hagyják, hogy a rokon tájékozódjon, hanem zavart állapotát kihasználva helyezik nyomás alá. Nagy László Tibor aláhúzta, a csalókat segíti, hogy a megcélzottak döntő részt idős emberek, akiknek fiatal korában ez a megtévesztési módszer ismeretlen volt, és az ő idejükben jobban lehetett bízni az emberekben. Ráadásul az életkor előre haladtával gyakran mérséklődnek a mentális képességek, nehezebben jár az agy – ez is a bűnözők malmára hajtja a vizet. (LMA)