Krónika

A paksi atomerőműről tárgyalt a parlament

A kapacitás fenntartása a cél

A paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásával kapcsolatos beruházásról, valamint az ezzel kapcsolatos törvények módosításáról szóló előterjesztést tárgyalta meg pénteken a parlament.

A paksi atomerőműről tárgyalt a parlament
Az atomenergia-termelés nemcsak a károsanyag-kibocsátást csökkenti, hanem támogatja a magyar energiaszuverenitás megteremtését is
Fotó: MH-archív/Hegedüs Róbert

Államtitkár: elemi érdek a paksi atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása és a két új blokk megépítése.

Magyar Levente, a Külgazdasági- és Külügyminisztérium államtitkára Magyarország elemi érdekének nevezte, hogy a paksi atomerőmű üzemidejét meghosszabbítsák, és a két új paksi blokkot megépítésék. Hangsúlyozta: ez a megfizethető áram, az ellátásbiztonság és a zöldátmenet garanciája.

Emlékeztetett: a Paks 2 beruházásról szóló államközi szerződést – agyarország és Oroszország között – több mint tíz évvel ezelőtt kötötték, és ez alatt az idő alatt a világ „példátlan módon megváltozott”. Szerinte ezek a radikálisan megváltozott körülmények indokolják a törvényjavaslatot.

Az előterjesztés indokolásában azt írják: a módosítás lehetőséget ad a megrendelőnek, hogy a beruházás megvalósítására vonatkozó szerződést úgy módosítsa, hogy elsődlegesen veszi figyelembe az ellenérték növelését indokoló, a fővállalkozó által bemutatott vagy más módon tudomására jutott körülményt.

Magyar Levente szerint bár az EU közvetlenül nem szankcionálja a nukleáris ipart, a koronavírus-járvány és az Oroszországgal szemben – az orosz–ukrán háború miatt – kivetett szankciók jelentős negatív hatással voltak a gazdasági körülményekre, és „kedvezőtlenül befolyásolták az időtényezőt” Paks 2 beruházás kivitelezésében. Szerinte ezért fontos olyan törvényi keret megteremtése, amellyel ezek a hatások kezelhetőek, és lehetővé teszik a projekt sikeres megvalósítását.

Magyar Levente hangsúlyozta azt is: az európai és a globális nukleáris ipar és ellátási lánc elképzelhetetlen orosz források nélkül. Elgondolkodtatónak nevezte, hogy továbbra is Oroszország az Egyesült Államok első számú uránbeszállítója. A paksi bővítést Közép-Európa legjelentősebb infrastrukturális beruházásának nevezte, amely szerinte a kelet–nyugati együttműködés egyik fontos platformja. Kiemelte: a beruházásban amerikai, német, francia, osztrák, holland és svéd cégek, illetve csaknem száz magyar alvállalkozó is részt vesz.

Fidesz: a javaslat a paksi bővítés beruházásának zökkenőmentességét biztosítja.

Hercegh Tamás, a Fidesz vezérszónoka közölte: a törvényjavalat célja, hogy a paksi bővítés beruházása továbbra is zökkenőmentes legyen.

Emlékeztetett: Magyarország egyetlen atomerőműve több mint 35 éve látja el energiával az ország lakosságát és ipari fogyasztóit biztonságos és környezetkímélő módon.

Hangsúlyozta: hosszú távon szükség van a paksi atomerőmű négy blokkján kívül további két blokk megépítésére, amellyel a teljes hazai áramigény hetven százaléka fedezhető lesz, kiválthatóvá válik hárommilliárd köbméternyi éves gázfogyasztás és megszüntethető lesz 17 millió tonna szén-dioxid kibocsátása.

Kiemelte: az atomenergia-termelés nemcsak a károsanyag-kibocsátást csökkenti, hanem támogatja a magyar energiaszuverenitás megteremtését is, megfizethető energiát ad, amely a rezsiárcsökkentést is segít megtartani.

Úgy vélte: a paksi atomerőmű bővítése kiváló példa arra, hogy a nukleáris együttműködés visszahozhatja a józan észt, a racionalitást és a békés egymás mellett élés reményét a nemzetközi politikában. Az orosz fővállalkozó mellett ugyanis a projekten amerikai, francia, német, osztrák és svájci cégek is dolgoznak – mutatott rá, hangsúlyozva, hogy a nukleáris energia területén a partnerség és az együttműködés még mindig szakmai alapon nyugszik.

DK: tovább drágulhat a beruházás

Földi Judit (DK) arról beszélt, hogy a legújabb ígéretek szerint a két új paksi blokk a 30-as évek elejére biztosít energiát. Azt ma senki nem tudja, ez pontosan mit jelent majd – jegyezte meg.

Rámutatott: a törvényjavaslat az egyik legfontosabb szempontot, a beruházási költségektől való eltérés tilalmát írná felül, holott látható, az ország teherviselő képessége nem végtelen.

Kiemelte: a beruházás értéke már most lényegesen meghaladja a 2014-es értéket.

Az elmúlt évek inflációs adatait nézve a projekt értéke mintegy hétmilliárd euróval nőne, az építőipari infláció emelkedése pedig még nagyobb drágulást idézne elő – vélte, megjegyezve, ezzel Oroszország gazdaságát támogatnák egyúttal.

A DK támogatja a Paks 1 erőmű meghosszabbítását, de erre álláspontjuk szerint azért van szükség, mert jelentősen csúszik az új blokk megvalósítása. A meghosszabbítással önmagában az Oroszországtól való energiafüggőség nem csökkenne, az erőmű üzemanyaga onnan származik, és a karbantartásnál is az orosz félre kellene számítani – közölte.

A hosszabbítást csak úgy szabad megvalósítani, hogy ha szakmailag megfelelően bizonyítják, ennek nincs biztonsági kockázata – rögzítette. Megjegyezte: mivel az atomenergia hivatal élére hű pártkatonát neveztek ki, ezt csak a nemzetközi atomenergia-ügynökség felügyelte alatt tartja a DK elfogadhatónak.

Közölte, a törvényjavaslat céljával maximálisan egyetértenek, a megvalósítással azonban nem.

Kapcsolódó írásaink