Krónika
Dől az illegális arany Dél-Afrikából
Jó bevételt hoznak tulajdonosaiknak az illegális aranybányák Dél-Afrikában, de ez valójában csak az érem egyik oldala – írja színes összeállításában a BBC. Mint a hírügynökség cikkéből egyebek mellett megtudhatjuk, az e munkakörben tevékenykedők nem jelentéktelen része eredendően is e szakmát művelte, csak idővel ilyen-olyan okok miatt az utcára tette őket kenyéradó gazdájuk.
A munka természetesen koránt sem veszélytelen, lévén a tárnák kivitelezései még véletlenül sem felelnek meg az érvényes előírásoknak, s így gyakoriak a halálos balesetek. A BBC-nek nyilatkozó egyik érintett elmondta, amíg ő homokzsákokon alszik, addig feleségének és három gyermekének sikerült egy házat venni Johannesburgban. Utóbbit már bővíteni is tudták, sőt, utódait komolyabb magániskolába íratta be.
Dél-Afrikában már a kormány érdeklődését is magukra vonták a föld alatti és feletti illegális bányák. Az üzemek szinte mindegyike a bűnözők kezében van, akik értelemszerűen egy fillér adót sem fizetnek be az államkasszába. E szervezetek ellen a közelmúltban fegyveres kampány indult, de a módszer kritikusai szerint elsősorban a szegénységet kellene fölszámolni – ugyanis amíg ez nem történik meg, addig a tulajdonosok mindig fognak találni maguknak lelkes dolgozókat.
A BBC idézi a dél-afrikai Benchmark Foundation kutatóját is. David van Wyk tanulmányozta az ipart, s végül arra jutott, hogy durván hatezer elhagyott bánya található az országban. Ezeket nagy tételben már nem érdemes üzemeltetni, de apróbb léptékben mindenképpen gazdaságos az újra nyitásuk.
A BBC forrása kifejtette, a dolgozók gyakran hónapokat töltenek a föld alatt anélkül, hogy felszínre jönnének, és erősen függenek az élelmiszerek és egyéb szükségletek külső támogatásától. A mélyben sokan fegyvert hordanak azért, hogy meg tudják védeni magukat a rivális bandák tagjaitól – s ezen túl személyre szóló védelmi pénzt is fizetniük kell, mely esetünkben havi nyolc dollárt jelent.
Ez akár csekélynek is tűnhet, azonban ha tudjuk, hogy durván százezer ember dolgozik ebben a szegmensben azonnal más lesz a kép. A portál forrása korábban havi 220 dollárt keresett – míg mosta két hetente kap ezeregyszázat, s ezen túl némi sárga fémet is megtarthat magának, amit aztán a feketepiacon értékesít. Így összesen durván 3800 és 5500 dollár közötti havi jövedelemre képes szert tenni.
A BBC hozzáteszi, a bányászok egyik legnagyobb vámszedői közé tartoznak a prostituáltak is, akiknek egész kolóniái élnek egy-egy üzem közelében.
A kitermelt arany útja pedig gyakorlatilag követhetetlen…