Krónika
A tudósok kiszámolták, hogy mikorra „gyógyul be" teljesen az ózonlyuk
A nemzetközi erőfeszítések kifizetődőek
Az ózonréteg bolygónk napszűrőjeként működik. A sztratoszférában található magas ózonkoncentrációjú terület megvéd minket a Nap ultraibolya sugárzásának káros hatásaitól. A 20. század második felében az emberi tevékenység hatására drámaian megnőtt az ózonlyukak – azaz a hatalmas területek, ahol az ózonkoncentráció nagyon alacsony – jelensége.
Tanulmányok kimutatták a hűtőgépek, csomagolóanyagok és aeroszolok gyártásához használt vegyi anyagok, a CFC-k negatív hatását. Ezek reakcióba lépnek a légköri ózonnal, csökkentve annak koncentrációját. Az 1980-as évek közepére az ózonréteg olyannyira lecsökkent, hogy minden év októberének elejére az antarktiszi sztratoszféra nagy része gyakorlatilag ózonmentes lett.
Az ózonlyuk az elmúlt öt év legkisebb ózonlyukává vált
1987-ben nemzetközi megállapodás született a klórfluor-szénhidrogén alapú termékek és eljárások fokozatos kivonásáról. A Montreali Jegyzőkönyv szerinti tényleges intézkedésekre 1992-ben került sor. Azóta a tudósok az ózonlyuk fokozatos csökkenését észlelték.
A legfrissebb tanulmányok szerint idén 22 év alatt a hetedik alkalommal változott a mérete. Szeptember 28-án érte el a maximális méretét, amely 22,4 millió négyzetkilométer, ami több mint kétszerese az Egyesült Államok teljes területének. Utoljára öt évvel ezelőtt figyeltek meg kisebb ózonlyukat.
A tudósok szerint az idei javulás a montreali jegyzőkönyv értelmében leállított ózonlebontó anyagok csökkentésének és az Antarktisz északi része közelében a légáramlatok által szállított ózon váratlan beáramlásának együttes eredménye.
„Az Antarktisz feletti ózonlyuk 2024-ben kisebb lesz, mint a 21. század elején tapasztalt ózonlyukak” – mondta Paul Newman, a NASA ózonkutató csoportjának vezetője és a NASA Goddard Űrrepülési Központjának földtudományi vezető kutatója. A szakértő szerint a déli félteke feletti ózonréteg jelenlegi állapota azt mutatja, hogy az ózonlebontó vegyi anyagok használatának csökkentésére irányuló nemzetközi erőfeszítések kifizetődőek.
Mikor gyógyul meg az ózonréteg?
Annak ellenére, hogy a Montreali Jegyzőkönyv jelentősen csökkentette a káros CFC-k kibocsátását, a sok évvel ezelőtt kibocsátott vegyületek még mindig a légkörben vannak. A szakértők szerint lebomlásuk sok évet vesz igénybe.
„2024-ben az elmúlt három évtized más éveihez képest az átlagosnál kisebb ózonlyukat láthatunk, de az ózonréteg még messze nem épült fel teljesen” – mondta Steven Monzka, a NOAA globális megfigyelő laboratóriumának munkatársa. A kutatók becslése szerint az ózonréteg 2066-ra „teljesen helyreáll”.