Krónika
Az antibiotikum-rezisztencia több mint 39 millió ember halálát okozhatja 2050-ig
A tanulmány szerzői kiemelték: a lesújtó előrejelzés valóra válását még meg lehet akadályozni, ha sürgősen új stratégiákat alakítanak ki
Hosszú ideje közismert probléma, hogy a baktériumok és más kórokozók az antibiotikumok túlzott használata miatt oly módon mutálódhatnak, hogy az antibakteriális kezelések már nem hatnak rájuk. A tudósok várakozásai szerint ez a trend egyre csak súlyosbodhat.
A seattle-i Washingtoni Egyetem kutatói több mint 520 millió ember egészségügyi adatait dolgozták fel, és megállapították, hogy 1990 és 2021 között világszerte több mint egymillió ember halt meg közvetlenül antibiotikum-rezisztencia következtében.
Ebben a három évtizedben több mint ötven százalékkal csökkent az antibiotikum-rezisztenciával összefüggő gyermekhalálozások száma az öt év alattiak körében. Ennek hátterében az áll, hogy sokkal hatékonyabbá vált a prevenció és a fertőzések kezelése ebben a korosztályban. Mindeközben a baktériumok ellenállóbbá válása sokkal nagyobb veszélyt jelent a hetven év feletti idősekre, az ő körükben nyolcvan százalékkal emelkedett az ilyen jellegű halálozások száma.
Ha változatlan marad az antibiotikumok használata, 2050-re a rezisztenciával közvetlenül összefüggő, éves halálozások száma elérheti az 1,91 milliót, a közvetetten ahhoz köthető halálesetek száma pedig a 8,22 milliót. Ez csaknem 68, illetve 75 százalékos növekedést jelentene majd a 2022-es helyzethez képest. Mindez drámai mértékű terhet róhat majd az egészségügyi rendszerekre és a nemzetgazdaságokra – figyelmeztettek a tanulmány szerzői.
A kutatók szerint az alacsony és közepes jövedelmű országok aránytalanul nagyobb terhet viselnek, mert ezekben a térségekben – Fekete-Afrikában és Dél-Ázsiában – a legmagasabb az antibiotikum-rezisztenciához köthető halálozások rátája, különösen a kiterjedten gyógyszerrezisztens tuberkulózis miatt.
A tanulmány szerzői kiemelték: a lesújtó előrejelzés valóra válását még meg lehet akadályozni, ha sürgősen új stratégiákat alakítanak ki a fertőzések veszélyének csökkentése érdekében oltások és új gyógyszerek kifejlesztésével, valamint hatékonyabb egészségügyi ellátás biztosításával.