Krónika

Miért jó a tövis nélküli rózsa?

A tövisek eltávolítása megkönnyítheti a munkát

Egy nemzetközi tudóscsoport felfedezte, hogy a LOG nevű gén bizonyos mutációi megakadályozzák, hogy a növények tüskéket növesszenek. A Science című szaklapban megjelent közlemény szerint ez a gén, amely bizonyos hormonok szintéziséért ismert a növényekben, feltehetően felelős a tövisek kialakulásáért egyes növényfajoknál – számol be a gismeteo.ru.

Miért jó a tövis nélküli rózsa?
Képünk illusztráció
Fotó: NurPhoto via AFP/Mykola Miakshykov

Korábbi munkák és saját kutatásaik alapján a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a LOG 20 fajnál közvetlenül kapcsolódik a tüskék növekedéséhez, és úgy tűnik, hogy ez a konvergens evolúció esete, mivel a növények nem állnak szoros rokonságban egymással, és több millió év különbséggel fejlődtek ki – tájékoztat a gismeteo.ru.

Így a francia tudósok a CRISPR-technológiával a LOG-gén „elhallgattatását” célzó génmódosítással jelentősen csökkenteni tudták a rózsák tüskés növekedését, az ausztrál szakemberek pedig a kutjerán, más néven ausztrál sivatagi mazsolán távolították el a tüskéket.

Megjegyezték, hogy a LOG-ra gyakorolt hatás nem volt hatással a növényekre, és a jövőben a tövisek eltávolítása megkönnyítheti a munkát és a betakarítást, csökkentve a mezőgazdasági dolgozók sérülésveszélyét.

Kapcsolódó írásaink