Krónika

Több ezer gyermekét hurcolja magával a tengeri szörny, és videóra is vették egy váratlan pillanatban

Emberfeletti erővel szenved az utódaiért

A videót látva arra is gondolhatnánk, hogy az idegenek köztünk élnek – írta meg a Promotions.

Több ezer gyermekét hurcolja magával a tengeri szörny, és videóra is vették egy váratlan pillanatban
A fekete szemű tintahal
Fotó: Wikipedia/NOAA/MBARI

A szülői feladatok az állatvilágban a lehetőségek egész sorát felölelik, kezdve azoktól, amelyek tojást raknak, majd feláldozzák a normális alvást, hogy gondoskodjanak kicsinyeikről, egészen azokig, amelyek élő, néhány órán belül mozgásra képes kicsinyeket hoznak világra. A legtöbb természetfilmben az állatok felnőnek és tanulnak, de ritkán jutnak eszünkbe a tintahalak, ha nagyszerű állati szülőkről van szó. Most a Schmidt Ocean Institute kutatói hihetetlen felvételeket osztottak meg egy fekete szemű tintahalról (Gonatus onyx), amely egy egész sereg ikráról gondoskodik.

A fekete szemű tintahal, más néven karmos karú tintahal egy gyakori faj, amely a Csendes-óceán északi részén, a mélytengerben – mintegy 1900 méterrel a vízfelszín alatt – él, írja a Monterey Bay Aquarium. A faj szaporodási szokásairól azonban keveset tudunk, mivel ilyen mélységben fordul elő.

A Schmidt Ocean Institute azt a videót tette közzé Instagram-oldalán, amelyen látható, ahogy a tintahal a vízben utazik az ikráival. A képaláírás szerint ezt a tintahalat a Costa Rica-i Caballito Outcrop közelében vették fel.

2005-ben megjelent egy tanulmány, amely bemutatta, hogy a nőstény fekete szemű tintahalak hogyan gondoskodnak ikráikról. A fogókarjukon lévő karmok segítségével akár 3000 ikrát is megtartanak; úszás közben a nőstények vizet pumpálnak át az ikrahalmokon, hogy oxigénnel lássák el őket. Akkoriban ez a szaporodási mód különbözött az összes többi ismert tintahalfajnál alkalmazott szaporodási módszertől. Egy másik faj, a Bathyteuthis berryi azonban arról is ismert, hogy az ikrákat az ívás után kikelteti.

Objektum doboz

Bár e tintahalak titokzatos élete megnehezíti ökológiájuk megismerését, a csapat gyanítja, hogy az anya 6–9 hónapig hordozza az ikrákat, és ez idő alatt nem táplálkozik, mivel az ikrazsák elzárja a száját. Brad Seibel, a 2005-ös tanulmány vezető szerzője a Science Fridaynek adott interjú szerint úgy véli, hogy az anyák valószínűleg nem sokkal az ikrák kikelése után elpusztulnak.

Kapcsolódó írásaink