Krónika

Horváth József: Amit most láttunk Brüsszelben, ilyen bárhol, bármikor előfordulhat

A szakértő szerint, ha ennek most nem sikerül gátat szabni, akkor Nyugat-Európában a normális élet lehetősége el fog veszni

Ahogy arról már a Magyar Hírlap is beszámolt, Egy iszlamista merénylő két svéd fociszurkolót lőtt le hétfőn este Brüsszelben, egy harmadik személyt megsebesített. A belga rendőrök egy gyanús fegyveresre rá is lőttek, de egyelőre nem tudni, hogy a férfi meghalt-e, illetve, hogy ő volt-e az elkövető. Erről és ennek következményeiről beszélgettünk Horváth Józseffel, biztonságpolitikai szakértővel.

Horváth József: Amit most láttunk Brüsszelben, ilyen bárhol, bármikor előfordulhat
Horváth József
Fotó: MH archív/Hegedüs Róbert

Közeledvén advent és karácsony felé, Nyugat-Európának fokozottan figyelnie kell, akkor pedig kiemelten, hogy ha a napokban megindul az izraeli támadás Gáza ellen. Ez nyilvánvalóan Európában dühöt, elkeseredettséget, bosszúvágyat fog generálni. Az, amit most láttunk Brüsszelben, ilyen bárhol, bármikor előfordulhat, hiszen nem egy szervezett terrortámadásról beszélünk, hanem egy ember gondola azt, hogy ő majd ilyen módon áll bosszút az európaiakon vagy a keresztényeken. Itt sajnos azt kell mondani, hogy nem csak zsinagógák, zsidó iskolák, templomok, hanem bármi célpont lehet, ami itt van Európában – magyarázta a szakértő.

Horváth József elmondása szerint az esetek megsokszorozódhatnak az adventi időszakon kívül is, de nem az elmúlt napokban, vagy a követkető hetekben beérkezőknek köszönhetően, hanem sokkal inkább azok fognak veszélyt jelenteni, akik már az országban vannak, kapcsolati hálót kiépítettek, kiismerik magukat a szűkebb és tágabb környezetükben.

Hozzátette: Ők sokkal inkább hajlamosabbak a terrortámadás elkövetésére, a frissen érkezettek pedig igyekeznek tájékozódni, kapcsolatokat felvenni, és csak utána válhatnak potenciális támadókká. Jobb életet, több pénzt, szebb nőt, nagyobb autót vártak, ezért elkeseredettek, és ez előbb-utóbb ki fog robbanni.

Arra a kérdésre, hogy most tartóssá válhat-e a bezárkózás, azt felelte:

„A rendőrségnek most is az volt az első reakciója, hogy mindenki maradjon otthon, ne hagyja el a lakását, és figyelje a közösségi médiát, televíziót, internetet, és majd onnan tájékozódjon. Ez egy vészintézkedés egy válsághelyzetben néhány órára, de én azt gondolom, hogy erre hosszú távon nem lehet berendezkedni, erre nem lehet életet, gazdaságot, kultúrát építeni. Tehát, ha ennek most nem sikerül gátat szabni, akkor Nyugat-Európában a normális élet lehetősége fog elveszni.”

Kapcsolódó írásaink