Krónika

Mi az összefüggés az Amerikai Függetlenségi Nyilatkozat és az alkoholfogyasztás között?

Hogyan alapította az alkohol Amerikát?

1776-ban hirdették ki az Amerikai Függetlenségi Nyilatkozatot, az Amerikai Egyesült Államok születésének legfontosabb, ikonikus dokumentumát. Ez a deklaráció megpecsételte a tizenhárom brit gyarmat függetlenségét, és elindította az Egyesült Államok történelmét. Ez a történelmi pillanat azonban nem csupán a lázadó kolóniák elszakadásának szimbóluma, hanem bemutatja azoknak a férfiaknak az összetett karakterét is, akik az elnyomás elleni küzdelem élére álltak. Az események és a nyilatkozat megalkotói között szokatlan összefüggéseket találhatunk. Az egyik ilyen érdekes összefüggés az alkoholfogyasztás és a függetlenségi háború résztvevőinek viszonya.

Mi az összefüggés az Amerikai Függetlenségi Nyilatkozat és az alkoholfogyasztás között?
A Függetlenségi Nyilatkozat megírása, 1776
Fotó: PHOTO12 via AFP/Ann Ronan Picture Library

Az alkohol a 18. században szorosan hozzátartozott az amerikai mindennapi élethez. A korabeli társadalmi események és összejövetelek gyakran jártak együtt alkohollal, és az italok minden szinten jelen voltak az amerikai társadalomban. Ezért nem meglepő, hogy az Amerikai Függetlenségi Nyilatkozat megalkotásában is fontos szerepet játszott az alkohol.

Az Amerikai Függetlenségi Nyilatkozat elkészítése során a kontinentális kongresszus tagjai és más vezetők gyakran találkoztak egymással, hogy megvitassák a dokumentum részleteit és megszövegezzék azt. A kávéházakban, tavernákban és lakomákban számos eszmecserét folytattak az alapító atyák, az ital hatása pedig kiválóan alkalmas a konfliktusok simább lebonyolítására is – ahogy ma szoktuk mondani –, a „közösségteremtő” alkoholfogyasztás az összhang megteremtésében is kiváló.

Thomas Jefferson, aki később az Amerikai Függetlenségi Nyilatkozat fő szerzőjévé vált, híres volt borászként is. Ő és más vezetők gyakran kóstolták az általuk termelt borokat, és alkoholos italokat is fogyasztottak a társaságban. Az italfogyasztás nemcsak a kikapcsolódás eszköze volt, hanem a politikai és társadalmi kérdések megvitatásának mozgatórugója is. Benjamin Franklin saját sörfőzdét működtetett, és híres mondása, hogy „a sör bizonyíték arra, hogy Isten minket szeret és boldoggá akar tenni,” ma is sokak kedvence.

Az alapítók, mint a legtöbb gyarmatosító, az italok rajongói voltak. A gyarmati amerikaiak nagyjából naponta háromszor ittak, elsősorban sört, almabort és whiskyt.

Michael Alan tiszteletes, történész így jellemezte ezt az időszakot: „A 18. századi emberek reggeltől estig ittak.”

George Washington a nemzet elnökeként, teljes mértékben az alkohol rabja volt. Állítólag hivatali jövedelmének 7 (hét!) százalékát alkoholra költötte. Amikor nem dolgozott, több mint 15 ezer mai dollár értékű itallal rendezett partit.

Az alapító atyák „pokoli” mulatságon vettek részt egy Philadelphiai kocsmában, mielőtt aláírták az alkotmányt. A kocsma könyvelése szerint azon az éjszakán a küldöttek 54 üveg Madeirát, 60 üveg bort, 22 üveg egyéb italt, 12 hordó sört, 8 nagy üveg almabort, 8 üveg Old Stock whiskyt ittak meg. A mennyiség láttán egy részt vevő meg is jegyezte, hogy ebben még egy kacsa is úszhatott volna.

Éljen a függetlenség és a jó borok szelleme!

Az Amerikai Függetlenségi Nyilatkozat megírása valószínűleg nem egy hatalmas parti része volt az alapító atyák életében, de az alkohol valószínűleg segített egy laza és kreatív légkör kialakításában az esti beszélgetéseken. Így, ha legközelebb egy pohár italt emelünk az amerikai függetlenség emlékére, gondoljunk rá, hogy az alapító atyák is hasonlóan tettek, miközben alakították az Egyesült Államok jövőjét. És talán érdemes elgondolkodnunk azon is, hogy vajon milyen italok inspirálták a modern politikusokat és vezetőket a jelenlegi időkben. Talán egy jó koktél a békés tárgyalások elősegítésére? Ki tudja, az idő majd eldönti!

Kapcsolódó írásaink