Krónika

Élete nagy részét a levegőben tölti a sarlósfecske

A hazánkban is gyakori madár elnevezése megtévesztő

Aki, egy mediterrán városban jár, bizonyára feltűnik az ódon épületek között sivítva repülő sarlósfecskék (Apus apus) pompás látványa. Gyors repüléssel, hirtelen manőverekkel, mesteri ügyességgel repülnek a szűk utcák felett – írja az ng.24.hu.

Élete nagy részét a levegőben tölti a sarlósfecske
Élete nagy részét a levegőben tölti a sarlósfecske
Fotó: Biosphoto via AFP/Michel Rauch

A hazánkban is gyakori madár elnevezése megtévesztő, ugyanis nem rokona a fecskéknek, rendszertanilag az újvilági kolibrikkel áll rokonságban. Nevének előtagja, már sokkal találóbb, hiszen a levegőben repülő madár szárnyainak alakja sarlóra emlékeztet. Ekkor jól látszik enyhén, villásan kimetszett farka. A költést kivéve élete nagy részét a levegőben tölti, párosodása is ott történik, illetve tartósan keringve ott pihen.

Lába nagyon kicsi, csüdje tollas, a lábfején mind a négy ujja előre áll. Ez a lábszerkezet csak a falon való kapaszkodásra alkalmas. A sajátos életmódja révén repülő rovarokkal táplálkozik. Legyek, szúnyogok, kérészek, levegőbe sodródott pókok szerepelnek a zsákmánylistáján. Egész testének a színe barnásfekete, csupán a torka világos, fehér. Szemkarikája keskeny, szintén fehér.

A sarlósfecske fészke pár szál növényi rostból és tollakból áll, melyeket nyálával ragaszt össze. Két-három, ritkán négy porcelánfehér tojást rak, mind a két nem részt vesz a kotlásban. Évente csak egyszer költ. Két hét alatt kelnek ki a fiókái, 16-18 napig etetik a szülők őket, majd elhagyják a fészket. A fiókák jól bírják a táplálékhiányt, ilyenkor a testhőmérsékletük lecsökken, illetve alvással vészelik át a rovarhiányos időszakot. A telet Afrika déli részén tölti. Későn május elején érkezik hazánkba, és hamar, már augusztus közepén elkezdődik a vonulásuk.

Nagyon szép népi elnevezései maradtak fenn, úgymint a fali fecske, lábatlan fecske, toronyi fecske, kőszáli fecske, kaszás fecske, kormos fecske. Az ember által átalakított környezet előtt sziklák, sziklafalak repedéseiben költött. Ma kiváló lehetőséget nyújtanak számukra a szigeteletlen panellakások repedései, de a míves, cirádás épületek ugyanúgy alkalmasak a sarlósfecskének.
Hazánkban védett madárfaj, természetvédelmi értéke 25 ezer forint.

Kapcsolódó írásaink