Krónika

Kínában reggel és délelőtt is felkelhet a nap

Noha az ország két legtávolabbi pontja között 5200 kilométer távolság van, egyetlen időzónába tartozik

Noha Kína két legtávolabbi pontja között 5200 kilométer távolság van, s így majdnem olyan széles, mint az Egyesült Államok kontinentális része, az egész ország a pekingi idő szerint működik. Ebből aztán érdekes anomáliák adódnak – derült ki az Origo összeállításából.

Kínában reggel és délelőtt is felkelhet a nap
Peking
Fotó: AFP/Noel Celis

Egyes országrészekben a nap csak délelőtt 10 órakor vagy még később kel fel, és ennek megfelelően van, ahol az ebéd is csak a délután folyamán, 4 óra után kerül az asztalra – írták a Promotions.hu alapján kiemelve: reggel 7 órakor sok városban már világos van, másutt viszont még csillagos az égbolt.

Érdekes, hogy különböző etnikai csoportok, például az ujgurok, hajlamosak két órával előbbre állítani az óráikat, hogy jobban illeszkedjenek a nap ciklusához. Mindeközben az ott élő han kínaiak, akik Kína legnagyobb etnikai csoportjához tartoznak, általában a pekingi időt követik.

Az 1900-as évek elején még öt időzóna volt az ázsiai országban. Azonban a kommunista hatalomátvétel után Mao Ce-tung kijelentette, hogy egy országnak egy időre van szüksége, és eltörölte a zónákat, és a pekingi időzóna maradt egészen napjainkig.

Kapcsolódó írásaink