Krónika

„Halálra voltunk ítélve, nekünk meg azt mondták, aludjunk el”

A Titan 2021-ben csak isteni szerencsével úszta meg a katasztrófát. Akkumulátorai lemerültek, a kapszula a tenger fenekére süllyedt, és úgy tűnt, legjobb esetben is 16 órába telik, míg egyáltalán meg tud mozdulni. De még ez az eset sem volt intő jel Stockton Rush, az utazás szervezője számára – számolt be a Bors.

„Halálra voltunk ítélve, nekünk meg azt mondták, aludjunk el”
A Titan tengeralattjáró indulása egy platformról
Fotó: AFP/ OceanGate Expeditions

„Halálra voltunk ítélve” – emlékezik vissza Jaden Pan azokra a pokoli órákra, amelyeket a Titan utasaként élt át az Atlanti-óceán fenekén a kapszulába zárva. A Titanic roncsánál jártak, két órát töltöttek az 1912-ben elsüllyedt óceánjáró maradványainál, amikor hirtelen elment az áram a kapszulában.

Beütött a krach. Teljesen sötét lett. Az egyik utas elemlámpát tartva a szájában világított a rendkívül szűk belső térben. A technikai részletek leírását keresték Rush-sal. Nagyjából 3800 méteren jártak ekkor, aztán Rush elmondta, mi fog történni velük. Ahogy befejezte, hirtelen, mint egy darab kő, a tengerfenékre hullottak a szénszálas kabin rabjaként Jaden Pan írják.

„Nagyjából 1624 óra, mire az akkumulátorok visszanyerik erejüket, addig semmit sem tehetünk" – jelentette be olyan nyugodt hangon Stockton Rush, mintha csak a vonatuk késne. Majd hozzátette: utasainak addig is azt ajánlja, aludjanak egyet. Azt hittem, ez csak egy rossz vicc! – folytatja Pan.

A milliárdos utasok csillagászati összeget fizettek ki az útért, így érthető, hogy lázadozni kezdtek, de végeredményben semmit sem tehettek. A helyzet végül megoldódott: kis várakozás után már minimális energiát biztosítottak az akkuk, ez pedig elég volt ahhoz, hogy a hidraulika elinduljon. Így a Titan aljára rögzített súlyokat le tudták dobni, majd ezek után lassan a felszínre jutottak – számolt be a portál.

Kapcsolódó írásaink