Krónika
Több ember vesztette életét és sérült meg a Biparjoy ciklon miatt
Szakértők azt várják, hogy a ciklon pénteken gyengül, ahogy továbbhalad az indiai Rádzsasztán állam és Pakisztán felé
Az óránkénti 105 kilométeres széllökésekkel és esővel érkező Biparjoy fákat és villanyoszlopokat döntött ki, ami miatt megszakadt az áramszolgáltatás Nyugat-Indiában, valamint a heves szél konténereket dobott a tengerbe az ország egyik legnagyobb kikötőjében, Mundrában.
Szakértők azt várják, hogy a ciklon pénteken gyengül, ahogy továbbhalad az indiai Rádzsasztán állam és Pakisztán felé.
A két országban eddig több mint 180 ezer embert kellett evakuálni.
Az indiai meteorológiai szolgálat közölte, hogy eddig a Biparjoy volt a leghosszabb élettartamú ciklon az Arab-tenger felett a maga több mint tíz napjával. A 2019-es Kyarr ciklon élettartama kilenc nap volt - tették hozzá.
A gudzsaráti kormány közölte, hogy a közel hétszáz ázsiai oroszlánnak otthont adó Gir Nemzeti Parkban 184 gyorsreagálású osztagot vetett be a vadállatok mentésére és a kidőlt fák eltakarítására.
Pénteken már második napja zuhogott az eső Pakisztán déli részén, ahol a ciklon nyomán villámárvizeket várnak.
Az országban tavaly nyáron példátlanul súlyos árvíz pusztított, amelyben legalább 1739-en vesztették életüket, és 33 millióan kényszerültek otthonuk elhagyására.
Az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF) csütörtökön arra figyelmeztetett, hogy több mint 625 ezer gyermek van közvetlen veszélyben az ítéletidő miatt Pakisztánban és Indiában.
Egy 2021-es tanulmány megállapította, hogy az Arab-tengeren a ciklonok gyakorisága, időtartama és intenzitása jelentősen megnövekedett 1982 és 2019 között, és szakértők szerint ez a tendencia folytatódni fog, ami még sürgetőbbé teszi a természeti katasztrófákra való felkészülést a térségben.