Krónika

Május 31-e a dohányzásmentes világnap

Évente hatmillió ember hal meg a világon a dohányzás következtében

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) kezdeményezésére 1988 óta minden évben május 31-e a Dohányzásmentes Világnap, mely elsősorban a dohányzás veszélyeire, szövődményeire hívja fel a figyelmet – írta az Eszii.hu.

Május 31-e a dohányzásmentes világnap
Aktivisták hívják fel a figyelmet a dohányzás káros hatásaira a dohányzásmentes napon, Indiában. A dohányzás a szívbetegségek és a stroke vezető oka Magyarországon
Fotó: Debarchan Chatterjee / NurPhoto / NurPhoto via AFP

A dohányzás bizonyítottan fő oki tényezőnek tekinthető a tüdőrák, a COPD, a perifériás érbetegségek, valamint számos daganat kialakulása szempontjából, mindemellett pedig szerepet játszik az agyvérzésben és a szívinfarktusban is.

Évente hatmillió ember hal meg a világon a dohányzás következtében, közülük körülbelül egymillióan a passzív dohányzás áldozatai.

A pandémia időszakában még inkább előtérbe került a dohányzás, hiszen a megfigyelések szerint a cigarettázás hátrányosan befolyásolhatja a COVID–19 kimenetelét. A felmérések alapján a koronavírus-járvány a dohányzók egy részét leszokásra ösztönözte, míg mások több cigarettát szívnak a pandémia óta. Az idei világnap alkalmából a WHO globális kampányt indított, melynek központi témája a leszokás.

Azon dohányzó emberek száma, akik le szeretnék tenni a cigarettát, körülbelül 780 millióra tehető, viszont mindössze 30 százalékuk fér hozzá olyan támogató eszközökhöz, amelyek segítségükre lennének a leszokásban.

A WHO éppen ezért tűzte ki céljául azt, hogy digitális tanácsadással (automatikus üzenetküldés, digitális egészségügyi dolgozók által) támogassa a leszokni vágyókat. Az egészséges környezet megteremtése kulcsfontosságú, amelynek alapvető lépése a dohányzásról való leszokás támogatása, a leszokástámogatási szolgáltatások elérhetőségének növelése, a dohányipar taktikáival szembenni tudatosság növelése és a dohányzók buzdítása a sikeres leszokás érdekében.

Kapcsolódó írásaink