Krónika
Bevették magukat a bűnbandák Európa legnagyobb kikötőibe
Az Europol jelentése szerint a szervezett bűnözés egyre inkább beszivárog Európa nagy kikötőibe. A bandák arra törekszenek, hogy megvesztegessék a kikötői tisztviselőket és a kikötői cégek alkalmazottait, fedőállásokat szerezzenek minél több tagjuknak, és egyre kifinomultabb módszerekkel, hatékonyabban törjék fel a konténerek digitális biztonsági kódjait. A német hírügynökség jelentése szerint a biztonsági szakértők még nem készítettek hasonlóan átfogó elemzést a bűnügyi kockázatokról.
Az uniós hatóság kiemelte: a nemzetközi bandák elsősorban a konténerforgalmat használják fel arra, hogy kokaint csempésszenek az EU-ba. A kábítószert legális áruk, például autóalkatrészek vagy banán közé rejtik. A fő belépőkikötők Antwerpen és Rotterdam.
Csak tavaly a vámnyomozók rekordmennyiségű, mintegy 200 tonna kokaint foglaltak le, de a nyomozók úgy vélik, ez csak töredéke a ténylegesen Európába érkező kábítószernek. Ennek kapcsán megjegyezték, évente mintegy 90 millió konténer érkezik az EU tengeri kikötőibe, ellenőrizni viszont csak egy kis részüket lehet.
A jelentés szerint a bűnszövetkezetek elsősorban a kikötői alkalmazottak „megvehetőségére” támaszkodnak. Viszont a bandák maguk is becsempésztek profi csapatokat, hogy a konténereket feltörjék és a csempészett árut begyűjtsék. A „trójai faló módszerét” alkalmazták – mutatott rá az Europol, hozzátéve: a „hivatásos csapatok” az illegális rakomány értékének 7 és 15 százalékát – gyakran több százezer eurót – kapnak egy-egy akcióért, tehát óriási üzletről van szó.