Krónika
Minek nevezzelek? Kolbásznak és Marimáriának biztos nem!
Viszont lehetsz Szeniz vagy Ajszel, Kadir vagy Onur
Dr. Raátz Judit tudományos főmunkatárs tájékoztatása szerint időről időre újabb divathullámokat lehet megfigyelni a névkérelmekben. 2022 egyik divatja a kettős keresztnevek megalkotása és kérelmezése volt – derül ki a 24.hu cikkéből.
Példaként említette a hazánkban már régóta használt és ismert a Marianna, Annamária, Izabella neveket, valamint az újabb keletűek közül az Annabella, Annabori, Annadóra, Annadorka, Annakarina, Annakata, Annaléna, Annalilla, Annaliza, Annalujza, Annamíra, Annaréka, Annaregina, Emmaléna, Emmaróza, Hannabella, Hannadóra, Hannaliza neveket.
Hozzátették, ezt a sort 2022-ben bővítették az Annalina, a Hannaléna és a Pannaróza alakokkal. Ugyanakkor annyira divatos lett ez a névforma, hogy több egészen furcsa összetételt is szerettek volna bejegyeztetni a kérelmezők, mint a Miramilla, Marimária, Zarahanna vagy férfinevek esetében a Vidmór és a Mikafélix.
Raátz Judit közölte, a névkérelmezés jogszabályai 2022-ben sem változtak, ugyanakkor megnőtt az olyan kérelmek száma, amikor valaki már felnőttként szeretne nevet változtatni, és az általa kívánt keresztnév nem szerepel az adhatók között.
Szintén újdonság, hogy több szülő különböző mitológiai alakok neveit kérelmezte. Ilyen volt a Heimdall, a Belona és előfordult az is, hogy a japán mangák alakjai válnának névadóvá (Deter, Napapa, Reira). Ami pedig a legkirívóbb eseteket illeti – a teljesség igénye nélkül –, a fiúknál a Kolbász, Felhő, Zé, Zéka, Tasi, Hubadúr és Zsoli, a lányoknál pedig a Mese, Csoda, Csodálka, Bogár, Poca és Tisza név is megjelent a kérelmekben.
Kérdésünkre válaszolva elmondta, igazolódott a várakozásuk, miszerint a török nevek népszerűsége megnőhet a sorozatok népszerűsége miatt – írták.
Ha csak a jóváhagyott neveket vizsgáljuk, azok között hét török eredetűt találunk, mint például az Ajszel és a Szeniz női, valamint a Kadir, az Onur és a Vedát férfinevek. Az elfogadott, illetve a kérelmezett nevek több mint 90 százaléka idegen eredetű (angol, német, szláv, héber, görög, arab, indiai, francia, ír stb.). A jóváhagyott nevek között magyar eredetű összesen három volt: a Veka női, illetve a Maglód és a Vezekény férfinevek.