Krónika

Már csak néhányat kell aludni, és visszatér a zöld üstökös

Negyvenmillió kilométerre lesz tőlünk

Egy éve ismerjük már a C/2022-es üstököst, amelyet február elsején szabad szemmel is láthatunk, ahogy azt legutóbb úgy ötvenezer éve a Neander-völgyi ember láthatta – erről írt az Index és az Infostart.

Már csak néhányat kell aludni, és visszatér a zöld üstökös
Az égbolt és látnivalói – ide érkezik a zöld üstökös hamarosan
Fotó: AFP/Peter Zay

A tavaly március 2-án felfedezett égitest február elsején közelíti meg a Földet. A kaliforniai csillagászok látták meg elsőként a Földhöz közeledő üstököst a naprendszerben. Az égitest a C/2022 E3 (ZTF) nevet kapta. A NASA adatai szerint az üstökös január 12-én lesz a legközelebb a Naphoz, majd február elsején éri el pályájának a Földhöz mért legközelebbi pontját. Az égitesttől nem kell tartani, nem a Föld közvetlen közelben halad el, nagyjából 40 millió kilométerre lesz bolygónktól.

Az üstökös Nap körüli pályája kimondottan hosszú, a naprendszerünk külső részén halad végig, ezért tart közel ötvenezer évig, hogy ismét megközelítse bolygónkat. Szabad szemmel épphogy látni lehet majd, de egy kisebb távcsővel már könnyedén megfigyelhető lesz. Már csak azért is, mert a többi égitesttől eltérően az üstökös zöldes színben pompázik.

Az InfoRádióban nyilatkozó Kereszturi Ákos csillagász azt mondta: „Szabad szemmel épphogy látszani fog. Ez egy körülbelül +5 magnitúdóig fényesedő üstökös, ami így nagyjából a határán van a szabad szemes észlelhetőségnek. Annak lesz esélye megpillantani, aki egyrészt közvilágítástól távoli helyen van, megfelelően sötét égbolt alatt, másrészt tudja, hogy hol van az üstökös. Ez egyébként elég könnyen megtalálható lesz, ugyanis a Kis és Nagy-Göncölszekér csillagkép között fog nagyjából elhaladni úgy január végén-február elején”.

Kapcsolódó írásaink