Krónika

Különös felhő jelent meg Kína felett – VIDEÓ

Néhány héttel ezelőtt elképesztő, szemnek szinte felfoghatatlan videófelvételek láttak napvilágot az interneten. Kínában készültek, és egy vattacukorra emlékeztető, szivárványszín felhőgomolyagot mutattak be. Vajon valós ez a videó, vagy van benne némi manipuláció? – írja a földjáró.hu.

Amikor elsőre (és talán másodikra is) valótlannak, túl szépnek, túl veszélyesnek vagy hátborzongatónak találunk valamit amit a neten látunk, akkor remek mankó lehet a Hoaxeye Twitter felhasználó. Ami csak foglalkoztatja az embereket a világhálón, egészen gyorsan magyarázatot kap, bizonyítottan, tudományosan és/vagy fotókkal egyéb videókkal. Néhány hete egy vattacukorra emlékeztető, szinte az Én kicsi pónimba kívánkozó felhőről posztoltak videókat Kínából, aminek rögvest utána is jártak, hogy valódi-e vagy valami turpisság van a háttérben. A válasz ezúttal összetett.

Objektum doboz

Mi az a „sálfelhő” vagy latin nevén pileus?

Mint írják, a posztolt videón látható jelenség valós és létező, de nagyon ritka légköri fenomén, melynek neve „sálfelhő” vagy pileus. A magyarázata pedig természetesen itt is a jégkristályokban keresendő, ahogy például a halo jelenség esetében is. A gyorsan felemelkedő levegő a magasban ütközik a hidegebb levegővel, ez eredményezi a kerekded, párnaszerű megjelenést. A szivárványos árnyalatot pedig a felhő jégkristályaiban és vízcseppjeiben visszaverődő fény adja.

Kínában videózott “vattacukor” szivárvány-felhő
Kínában videózott „vattacukor” szivárvány-felhő
Fotó: Getty Images

Igazi a videó vagy sem?

A szóban forgó videónak az alapja valós, hiszen tényleg megjelent egy akár világítós, irizáló vattacukornak tűnő felhőpamacs az égen Haikou városa fölött, ám a felvétel manipulált, húztak a színeken, és sokkal vibrálóbbá tették a valódi színeinél. Egyesek szerint eleve egy állókép lett kivágva és azt illesztették a videóba, hogy még látványosabb legyen – írja a földjáró.hu.

Kapcsolódó írásaink