Krónika
Varga Csaba a Cso-Oju meghódítására indul
Teherhordók és pótlólagos oxigén igénybevétele nélkül próbálja megmászni a „Türkiz Istennőnek” nevezett csúcsot

„Ez az expedíció azért különleges, mert ezen az új, déli útvonalon keresztül még senkinek nem sikerült elérnie a hegycsúcsot” – mondta el Varga Csaba az MTI-nek a csütörtökre tervezett indulás előtt.
Emlékeztetett arra, hogy a Cso-Oju egy igen népszerű hegymászó úti cél, a második legtöbbet megmászott 8000 méteres hegy a világon. A Mount Everesttől alig 20 kilométerre nyugatra található, szintén a nepáli–kínai (tibeti) határon, de a hegyre vezető expedíciók eddig csak a kínai (tibeti) oldalról indultak. Miután Kína a Covid–19-járvány miatt lezárta határát, így a Cso-Ojura vezető normál utat is, nepáli hegymászók egy új expedíciós útvonalat szeretnének nyitni a hegy déli, nepáli oldaláról.
Ehhez az expedícióhoz csatlakozik az alpinista, hogy a tőle megszokott tiszta mászással, teherhordók és pótlólagos oxigén igénybevétele nélkül próbálja megmászni a tibeti nyelven „Türkiz Istennőnek” nevezett csúcsot.
A hegymászó elmondta, hogy az útiterv szerint szeptember 23-án érkezik Nepál fővárosába, Katmanduba, onnan Luklába repül, majd egy gyalogtúra keretében Phakding és Namche érintésével, a Thame-völgyön keresztül közelíti meg a körülbelül 5100 méteren fekvő alaptábort.
„Körülbelül egy hét múlva érem el az alaptábort, az akklimatizációs mászások után pedig október második felében indulhat a csúcstámadás” – mondta Varga Csaba, aki kérdésre válaszolva beszélt arról is, hogy a mászás utolsó, 7800–7900 méteren kezdődő szakaszát tartja a nehezebb, technikásabb résznek.
Varga Csaba szerint az október ideális hónap a Cso-Oju megmászására.
„Ilyenkor már vége van a nyári monszunnak, és ősszel stabilabb az időjárás. Hideg van ugyan, és erősebb szelek fújnak, de még nincs tél” – magyarázta az alpinista, hozzátéve, hogy azért vannak olyan napok, amikor számolni kell hóviharokkal is. Az őszi időszakon kívül tavasszal, áprilisban és májusban lehet még expedíciót indítani a hegyre – fűzte hozzá.
A nagyváradi hegymászó elmondta azt is, hogy a nepáli hegymászók másodszor próbálják elérni hazai oldalról a csúcsot, a korábbi próbálkozás ugyanis nem járt sikerrel. Egy expedíció tavaly decemberben 7900 méterig jutott, de nem sikerült meghódítaniuk a csúcsot.
Amennyiben sikerül, ez lenne Varga Csaba hatodik megmászott, 8000 méter feletti hegycsúcsa.
Varga Csaba expedícióját a Hazajáró turisztikai magazinműsor Facebook-oldalán lehet figyelemmel kísérni.
A hagyományos tibeti útvonalon 1990-ben jutott fel az első magyar expedíció összesen tíz tagja a Cso-Oju csúcsára Nagy Sándor vezetésével.