Krónika
Nemzetközi segítséget kért Pakisztán az áradások okozta károk miatt
Az áradások a monszunévszak kezdete óta több mint nyolcszáz ember életét követelték
A katasztrófa sújtotta emberek megsegítése és az újjáépítés komoly feladatokat jelentenek a pénzszűkében lévő Pakisztánnak, tudniillik az ország egyúttal költségvetési megszorításokat hajt most végre, hogy megkaphassa a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelét.
A júliusi esőzések idén megközelítőleg kétszáz százalékkal haladták meg az ilyenkor szokásos csapadékmennyiséget - közölte Szárdár Szárfaráz, a meteorológiai intézet vezető szakértője szerdán a Reuters brit hírügynökséggel. A meteorológus szerint az idei július volt a legcsapadékosabb 1961 óta.
„Nem kérdéses, hogy a tartományok vagy Iszlámábád nem képes egyedül megbirkózni ekkora klímakatasztrófával. Emberéletek vannak veszélyben, partnereinknek segítséget kell szervezniük”- írta Twitter-üzenetében Serri Rehmán, az éghajlatváltozás hatásainak kivédéséért felelős szövetségi miniszter.
Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala (OCHA) szerint a heves esőzések és árvizek több mint 2,3 millió embert sújtottak Pakisztánban június közepe óta, 95 350 házat döntöttek romba, és további 224 100-at megrongáltak.
Az ország délkeleti részén fekvő Szindh és a délnyugati Beludzsisztán a két leginkább sújtott tartomány. Több mint 504 ezer haszonállat pusztult el, szinte mindegyik Beludzsisztánban, ahol mintegy 3000 kilométernyi út és 129 híd vált használhatatlanná az áradások sújtotta területeken.
A Karacsi kikötővárosba vezető főútvonalon több mint egy hete szünetel a forgalom, miután az ár elmosta az egyik beludzsisztáni hidat, és több tucatnyi gát túlterhelt lett a tartományban.
A szövetségi kormány a nemzetközi fejlesztésben részt vevő partnerek segítségét kérte, így az ár levonulása után megkezdődhet az újjáépítés - közölte Ahszán Ikbál tervezési és fejlesztési miniszter Twitter-üzenetében.
Szindh tartományban a kormány szerdára és csütörtökre az oktatási intézmények zárva tartását rendelte el az újabb esőre vonatkozó előrejelzések miatt. Zárva marad a navasbsahi járás repülőtere is, ahol a kifutópályákat teljesen elborítja a víz.
A kínai külügyminisztérium szóvivője szerdán bejelentette, hogy újabb humanitárius segélyt küldenek Pakisztánba.
A két ország közötti szociális keretmegállapodás keretében Peking eddig 4000 sátrat, 50 ezer takarót és 50 ezer vízálló ponyvát küldött Pakisztánba. Az újabb szállítmányban sürgősségi humanitárius cikkek, közöttük 25 ezer sátor szerepel. Kína 300 ezer dollár értékű sürgősségi segélyt küld a katasztrófa következményeinek enyhítésére a pakisztáni vörös félhold társaságnak.
A Germanwatch nevű civilszervezet szerint Pakisztán rendkívül ki van szolgáltatva az éghajlatváltozásnak, a nyolcadik helyen áll a szélsőséges meteorológiai jelenségek által leginkább fenyegetett országok között. Az év elején az ország területének nagy részén volt hőhullám, a Szindh tartománybeli Dzsakobádádban 51 Celsius-fokot is mértek. A várost most elöntötte az árvíz, sok ház, út, híd megrongálódott, és elpusztult a termés.
Zahír Ahmad Babar, a pakisztáni meteorológiai szolgálat szakértője szerint 2010 óta nem voltak ilyen heves esők. Akkor kétezren haltak meg és több mint kétmillióan váltak belső menekültté.