Krónika

Lézerfénnyel támadták az amerikai mentőhajókat

Több kutatás is bebizonyította, hogy a lézerfény nagyjából ugyanolyan mértékben károsíthatja a látást, mintha hosszú időn keresztül közvetlenül a Napba bámulnánk.

Lézerfénnyel támadták az amerikai mentőhajókat
A lézerfény károsíthatja a szemet
Fotó: MH

Az Egyesült Államok parti őrsége és a helyi bűnüldöző szervek is vizsgálják a közelmúltban történt két lézercsapásos incidenst, amelyeket mentőhajók ellen követtek el. Az Ontario-tó vizén úszó járművek legénységét a támadások a kutatási és mentési műveletekben akadályozták.

Az incidensek még június 11-én, valamint 12-én történtek. Mindkét esetben nagy teljesítményű lézerfénnyel vakították el a kishajók legénységét.

Habár személyi sérülés egyik esetben sem történt, a parti őrség arra figyelmeztetett, hogy az ilyen típusú akciók illegálisak, és hátráltatják a mentési munkálatokat, nem beszélve arról, hogy az éles fény súlyos szemkárosodást is okozhat.

Több kutatás is bebizonyította, hogy a lézerfény nagyjából ugyanolyan mértékben károsíthatja a látást, mintha hosszú időn keresztül közvetlenül a Napba bámulnánk.

Az Egyesült Államokban a törvények szerint tilos lézerfényt repülőgépekre vagy hajókra irányítani, és az ilyen bűncselekmények akár ötéves szabadságvesztéssel is sújthatók. Ezért a parti őrség nyomozói a helyi bűnüldöző szervekkel dolgoznak együtt a közelmúltbeli események tetteseinek felkutatásán.

Kapcsolódó írásaink