Krónika

Rosszul tárolták, ezért lejártak a vakcinák

Egy francia és egy brit gyár új szert állított elő, amelyből egy megerősítő adag tizennyolc-harmincszorosára emelte a semlegesítő antitestek számát

Evolúciós „robbanásokat” fedeztek fel a SARS–CoV–2 vírus variánsainak történetében ausztrál kutatók. A francia Sanofi és a brit GSK bejelentette, hogy közös fehérjealapú vakcinájuk százszázalékos hatékonysággal győzi le a vírust. Több millió oltás ment pocsékba az Egyesült Királyságban.

Rosszul tárolták, ezért lejártak a vakcinák
Tesztelés Bangkokban – Thaiföldön eddig 22 812 ember vesztette életét
Fotó: AFP/Jack Taylor

Közösen fejlesztett ki a francia Sanofi és a brit GSK gyógyszeripari vállalat egy koronavírus elleni vakcinát. A cégek közleménye szerint már benyújtották a harmadik fázishoz szükséges dokumentumokat az egészségügyi hatóságoknak.

Mint tudatták, termékük százszázalékos védelmet nyújt a súlyos lefolyású covid és a kórházba kerülés ellen, 75 százalék hatékonyságú a középsúlyos, míg 57,9 százalékban a bármilyen tünetet okozó covid megbetegedés esetében. Megerősítő vakcinaként beadva tizennyolc-harmincszorosára emeli a semlegesítő antitestek számát. Az oltás olyan rekombináns fehérjealapú technológiát alkalmaz, mint amelyet a Sanofi az influenzával szemben használ.

A beadást követően a szervezet immunrendszere a tüskefehérjét idegenként azonosítja, így antitesteket termel ellene. Ha az adott ember később kapcsolatba kerül a koronavírussal, immunrendszere felismeri a vírusfehérjét, és készen áll arra, hogy védelmet nyújtson ellene – tudatta a két vállalat együttes közleménye.

Evolúciós „robbanásokat” fedeztek fel a SARS–CoV–2 vírus variánsainak történetében ausztrál kutatók. Mint a Molecular Biology and Evolution című tudományos lap tegnapi számában olvasható, a vizsgálatot a Peter Doherty ausztrál járványkutató intézet végezte.

A tanulmányból egyebek mellett kiderül, a covid több száz mutá­ciójának genomját szekvenálta Sebastian Duchene és kutatócsoportja a Melbourne-i Egyetemről, hogy megértsék az aggodalomra okot adó variánsok, mint a delta vagy az omikron keletkezésének mechanizmusát. „Eleinte úgy véltük, a SARS–CoV–2 megnövelte az evolúciós sebességét, de valójában arra képes, hogy időszakosan gyorsuljon fel” – hangoztatta Sebastian Duchene.

A tudósok kimutatták, hogy a béta és a delta gyorsabban, hetek alatt változott meg, míg a korábbi verziók esetében ez hónapok alatt ment végbe. Megjegyezték, hogy a delta például mindössze hat hét alatt alakult ki az eredeti formából. Sebastian Duchene hozzátette, a vírus erős természetes szelekciója az immunitás elkerülése érdekben, valamint az átadások magas száma mind szerepet játszhat a gyors mutációs időszakok kialakulásában.

Jelentős mennyiségű, 4,7 millió vakcina ment pocsékba tavaly októberben az Egyesült Királyságban – adta hírül tegnap a BBC, a Nemzeti Auditáló Hivatalra hivatkozva. Mint írják, e tételből az AstraZeneca terméke 1,9 millió dózissal részesedett, mivel vizsgálati eredmények szerint a negyvenévesnél idősebbek körében előfordulhatott, hogy a befecskendezése után vérrög alakult ki a kezelt személy szervezetében.

Öröm az ürömben, hogy a vállalat által előállított készlet egy részét megmentették azzal, hogy 4,5 millió dózist átirányítottak olyan országokba, amelyekben azt szívesen fogadták. A veszteséget részben a szavatossági problémák, részben a raktározás hiányosságai okozták.

Worldometers: a világon eddig csaknem 432,505 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,950 millióan hunytak el a kórban, míg a gyógyultak száma jelenleg 361,853 millió. A legtöbb új külhoni áldozatot tegnapra virradóan Oroszországban (787), Mexikóban (362), Indonéziában (244) és a Japánban (226) regisztrálták.

A legtöbb új fertőzöttre tegnap hivatalosan Oroszországban (180 622), Dél-Koreában (165 889), Oroszországban (123 460), Vietnamban (78 795) és Japánban (65 657) bukkantak. A hivatalos adatok szerint Európában eddig a legtöbb áldozatot Oroszországban (349 365), az Egyesült Királyságban (161 104), Olaszországban (154 013), Franciaországban (137 770), Németországban (122 895), Lengyelországban (111 056), Ukrajnában (105 505) és Spanyolországban (99 162) szedte a járvány. Eddig a Föld lakosságának 16,4 százaléka kapott három, 55,9 kettő és 63,2 egy oltást.

Kapcsolódó írásaink

Enyhítenek Pozsonyban

ĀRomániában 11 477 új megbetegedést regisztráltak, az eddig diagnosztizált 2,6 millió eset négy százalékát érinti az újrafertőződés