Krónika

Enyhítenek a németek

Krónikus utóhatások a covid nyomában

Németország enyhíti a járványügyi korlátozásokat. Romániában a járvány lassú csökkenése tapasztalható.

Enyhítenek a németek
A berlini kormány szerint hamarosan lazíthatnak a szigorításokon
Fotó: AFP/Ina Fassbender

Ugyan még nem zárult le a járvány, de enyhítik a németországi korlátozásokat – egyebek mellett erről is beszélt tegnap Olaf Scholz. A kancellár szerint „e hosszú két év után megérdemeljük, hogy a dolgok valahogy újra javuljanak, és kicsit úgy tűnik, hogy pontosan ez áll most előttünk”. Németország tegnap 68 278 új fertőzöttet jelentett, ami jelentős csökkenés az elmúlt napok adataihoz képest. Berlin eddig hivatalosan 121 265 polgár elvesztéséről tudósított.

Az elmúlt napon 15 374 új beteget diagnosztizáltak Romániában – közölte a Stratégiai Kommunikációs Csoport. Ez durván kétezerrel kevesebb az előző napi adatnál, és 7591-gyel csekélyebb, mint a megelőző két hét átlaga. A pozitív esetek aránya 22,95 százalék. A pandémia miatt százhuszonkét ember hunyt el – írja az Új Magyar Szó. A 19,1 milliós lakosságú szomszédos ország eddig hivatalosan 62 188 polgárát vesztette el, míg a fertőzöttek száma 2,629 millió volt.

Egy tegnap megjelent friss tanulmány kimutatta, hogy a koronavírusos betegek harminckét százalékánál alakult ki új vagy tartós betegség. Mint a Medicalnewstoday.com portálon olvasható, a leggyakoribb negatív jelenségek a légzési elégtelenség, a fáradtság, a magas vérnyomás, a memóriazavarok, a vesekárosodás, a mentális egészséggel kapcsolatos diagnózisok és az eltérő mértékű szívritmuszavarok. A cikkben ugyanakkor nyomatékkal hozzáteszik, ez a vizsgálat sem tudta pontosan kimutatni, hogy mi a szabatos összefüggés a vírus és az új tünetek között.

Az ABC News tegnap arról írt, hogy a koronavírus utáni krónikus szaglásvesztés ellen az orvosok a sós öblögetést és a gyulladás csökkentésére szolgáló vényköteles szteroidos orrspray-k használatát ajánlják. Hozzáteszik, a vizuális képzelet kombinálása az illatokkal felerősíti a szaglást, ezért ha rózsaolajat használunk a virágos illatokhoz, akkor képzeljük el magát a növényt is.

Szabadon szurkolhatnak a spanyolok

A javuló járványhelyzetnek köszönhetően Spanyolországban a szurkolók teljesen visszatérhetnek a sportrendezvényekre, így március 4-től a nézőszám ismét százszázalékos lehet zárt és szabadtéren egyaránt – jelentette be Carolina Darias spanyol egészségügyi miniszter Madridban. Beszélt arról is, nem módosítanak sem a maszkviselési kötelezettségen, sem a dohányzási tilalmon a sporteseményeken, ahogy továbbra sem lehet ételt vagy italt fogyasztani a lelátókon. A tartományok is sorra oldják fel a különböző korlátozásokat.
(LMA)

Japán hazaengedi a saját polgárait

Lazít a szigorú járványügyi politikáján Tokió. A japán kormány úgy döntött, hogy visszaengedi a szigetre a saját és a külföldi állampolgárokat. A világjárvány miatt Tokió csak korlátozottan engedett be embereket az országba, és nemcsak a külhoniakkal, köztük mintegy százötvenezer diákkal voltak különösen szigorúak, de sok esetben saját állampolgáraikkal is. Bár a lakosság körében népszerű az úgynevezett „elzárkózáspolitika”, az üzleti szféra már krónikus munkaerőhiányról beszél. Ugyanakkor üröm az örömben, hogy a turistákra nem vonatkozik a könnyítés. Japánban eddig hivatalosan 20 954 emberéletet követelt a pandémia.
(LMA)

A várandósság alatti oltás védi az újszülöttet

Azok a csecsemők, akiknek az édesanyját a várandósság ideje alatt beoltották Covid–19 elleni vakcinával, valószínűleg rendelkeznek valamilyen immunitással a vírussal szemben – derült ki az amerikai betegségmegelőző központ (CDC) friss kutatásából. Mint olvasható, hatvanegy százalékkal apadt a kórházi kezelések kockázata az így védett kicsiknél. Még kedvezőbb, nyolcvan százalék e mutató azoknál a babáknál, akiknek az édesanyját a terhesség késői szakaszában, azaz a szülés előtt két héttel vakcinálták, és harminckét százalékra csökkent azoknál, akik mamája ennél korábban vette fel az oltást. A CDC tanulmányát szerte a világon nagy érdeklődéssel fogadták.
(FP)

Worldometers: a világon eddig csaknem 419,037 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,872 millióan hunytak el a kórban, míg a gyógyultak száma jelenleg 342,453 millió. A legtöbb új külhoni áldozatot tegnapra virradóan Oroszországban (790), Mexikóban (520), Lengyelországban (316) és a Ukrajnában (259) regisztrálták.

A legtöbb új fertőzöttre tegnap hivatalosan Oroszországban (180 622), Dél-Koreában (93 127), Japánban (90 522), Németországban (75 178) és Indonéziában (63 956) bukkantak. A hivatalos adatok szerint a világon eddig a legtöbb áldozatot az Egyesült Államokban (952 603), Brazíliában (640 868), Indiában (510 441), Oroszországban (343 173), Mexikóban (314 128), Peruban (208 789), az Egyesült Királyságban (160 038) és Olaszországban (151 962) szedte a járvány. Eddig a Föld lakosságának 15,7 százaléka kapott három, 54,8 kettő és 62,6 egy oltást.

Kapcsolódó írásaink