Krónika
Feltárul a titokzatos megalitok világa
Több ezer éves szenzációk a British Museum időszaki kiállításán

A még mindig nem teljesen kiismert megalitikus kultúrák rejtélyeit mutatja be a Brisith Museum mától látható, új időszaki kiállítása. A július közepéig látogatható World of Stonehenge (Stonehenge világa) elnevezésű tárlaton egy ötezer éves, kőből faragott dob, a nebrai korong és még több száz fontos korabeli lelet mutatja be a megalitok keletkezésének körülményeit, az újkőkorszak népeit és azok társadalmát, szokásait.
A BBC tudósítása szerint a British által a kiállításra összegyűjtött, több mint négyszáz európai emlék közül az egyik legfontosabb a háromezer-hatszáz éves, bronzból készült nebrai korong, amelyet az univerzum legrégebbi fennmaradt térképeként tartanak számon, rajta a nappal, a holddal és a csillagokkal. Neil Wilkin kurátor a brit hírügynökségnek elmondta, a korongot 1999-ben találták Németországban, de az elkészítéséhez használt arany a délnyugat-angliai Cornwallból származik.

A Stonehenge világa másik nagy szenzációja a 2015-ben az észak-angliai Yorkshire közelében talált mészkő dob, amelyet először mutatnak be a nagyközönségnek. Wilkin kiemelte, a dob a legfontosabb prehisztorikus műalkotás, amelyet az elmúlt száz évben Nagy-Britanniában találtak. Mint elmondta, valószínűleg inkább szobornak vagy talizmánnak szánták, nem hangszernek, a salisburyi Stonehenge-től mintegy háromszáznyolcvan kilométerre bukkantak rá három, egymás mellé temetett gyermek sírjánál.
A legidősebb gyermek feje felett helyezték el, egy szintén mészkőből faragott golyóval és csiszolt csonttűvel együtt. A BBC arról is beszámol, hogy korábban hasonló kőgolyókat és tűket találtak Stonehenge környékén, ami a kutatók szerint arra utal, hogy a térség egymástól akár nagyobb távolságokra élő közösségei is megosztották egymással művészetüket és feltehetően hitvilágukat is.
Wilkin szerint e faragványok elemzése hozzájárulhat a korszak szimbolikájának és hiedelmeinek megfejtéséhez, illetve megértéséhez. Hangsúlyozta: a kiállítás tárgyai azoknak a közösségeknek az életéről tanúskodnak, amelyek a mai Londontól délnyugatra fekvő területen éltek. A Stonehenge építésének első szakaszán dolgozó újkőkorszaki földműveseket a bronzkori gazdálkodók, kereskedők és harcosok követték, akik sok szállal kötődtek a kontinentális Európához, ezt bizonyítják a leletek is. Még hozzátette, a társadalmi változásokat tükrözi az is, mikor milyen szerepet töltött be maga Stonehenge.