Krónika

Japán szigor, svéd enyhítés

Szinte az összes, tavaly ősszel bevezetett járványügyi korlátozást feloldották Svédországban, dacára annak, hogy a tudósok arra kérték a kormányt, egyelőre várjanak ezzel. Mint arról többször beszámoltunk, a skandináv állam már 2020 márciusa óta külön úton jár a járványvédelmi politikában, és csak a legritkább esetben vezetett be korlátozásokat. A szakértők ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy továbbra is nagy nyomás hárul a kórházakra.

Japán szigor, svéd enyhítés
Tesztelésre várók hosszú sora Hongkongban
Fotó: AFP/Peter Parks

A Föld másik felén fekvő Japán ugyanakkor ismét szigorításra kényszerül az omikron variáns miatt. A szigetországban tegnap 97 946 új fertőzöttet diagnosztizáltak, míg Tokióban megközelítette a húszezret ez a mutató. A tartományok, a helyi önkormányzatok már korábban megszervezték a segítséget azoknak, akiknek otthon kell maradniuk – tudatta tegnap a Japan.news.com.

A beszámoló szerint az érintetteknek autókkal, motorokkal és biciklikkel visznek élelmet és ivóvizet.
Skóciában attól tartanak, hogy sokan „a saját kezükbe veszik a törvényt”, mivel a bíróságok nem tudnak megfelelően működni a járvány miatt. A The Herald című lap híradása szerint az igazságszolgáltatás több mint negyvenezer ítélettel van lemaradva. Kate Wallace, a Victims Support Scotland nevű, áldozatokat segítő szervezet ügyvezető igazgatója szerint a tárgyalások ismétlődő elhalasztása komoly traumát jelent az áldozatoknak, és negatívan hat a mentális egészségükre. Hozzátette, mindennek fényében szerinte reális veszély az önbíráskodás elharapódzása.

Tovább emelkedik a fertőzöttek száma a vulkánkitörés sújtotta Tongán. Tesztek bizonyították, hogy az omikron variáns áll az állam első koronavírusjárvány-kitörése mögött – adta hírül az Associated Press. Januárban az egyik, segélyszállítmányt fuvarozó hadihajó legénysége között csaknem huszonhárman pozitív esetet találtak. A hatóságok természetesen azonnal lezárták a szigeteket. Jelenleg hatvannégy aktív esetet tartanak nyilván.

Nem csitul a kór Szlovákiában


Szlovákiában ismét nőtt az egy napon belül kimutatott friss fertőzöttek száma. Míg hétfőn tizenkilencezer új esetet regisztráltak, addig szerdán már több mint húszezret. Hétfőn a tesztek mintegy fele lett pozitív, az elmúlt 24 órában már csaknem hatvan százalékuk. Kedden huszonkét halálos áldozatot közöltek a pozsonyi hatóságok, csütörtökön huszonhat ember elvesztéséről tudósítottak – írta a Parameter.sk.

A pandémia elindulása óta több mint tizennyolcezren haltak bele a betegségbe. Jelenleg mintegy kétezer beteget ápolnak a kórházakban, két nappal ezelőtt még több mint kétezer-egyszáz fertőzöttet kellett ott kezelni. Az ellátottak megközelítően hetvenöt százaléka nem kapott védőoltást, vagy csak egyet. Szlovákiában már 2,8 millió ember vett fel legalább egy adag vakcinát.
(FP)

El akar „lazulni” Hollandia

Véget vet a korlátozó intézkedések korszakának Hollandia. Mark Rutte miniszterelnök bejelentette, már folynak az előkészületek, hogy az utolsó, még érvényben lévő szigorításokat is elvessék. Minderre várhatóan február végén kerül sor – írta a Dutchnews.nl. Ha az intézkedés életbe lép, akkor például az éttermek, a mozik, a színházak, valamint a bárok is éjjel egyig lehetnek majd nyitva, ráadásul teljes kapacitással üzemelhetnek.

A kabinet el akarja törölni a szociális távolságot érintő korlátozást is. Hollandiában az elmúlt napokban nyolcvanezer volt a friss fertőzöttek száma, és máig 21 358 ember halt bele a kórba. Az igazolt betegek száma eddig ötmillió volt.
(FP)

Anglia előre hozná a feloldást


Boris Johnson brit miniszterelnök bejelentette, hogy minden járványügyi korlátozást – beleértve a pozitív tesztet követő karanténkötelezettséget is – eltörölnek két héten belül. A kormányfő egy hónappal előrébb hozta a tervezett enyhítést annak ellenére, hogy több más országban is egyre szigorúbbak a járványügyi korlátozások. Az angol sajtó tudósítása szerint Boris Johnsont több szakértő is arra figyelmeztette, hogy ezzel hamisan azt üzenheti a polgároknak, hogy véget ért a járvány.

A jótékonysági szervezetek szerint az enyhítés veszélyeztetheti a krónikus betegeket. A hatóságok azt javasolják, azok, akiknek pozitív a tesztjük, maradjanak otthon. A karanténban lévők jelenleg akkor hagyhatják el az otthonukat, ha az ötödik és a hatodik napon is negatív tesztet produkálnak.
(LMA)

Worldometers: a világon eddig csaknem 404,550 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,798 millióan hunytak el a kórban, míg a gyógyultak száma jelenleg 324,460 millió. A legtöbb új külhoni áldozatot tegnapra virradóan Mexikóban (743), Oroszországban (701), Ukrajnában (280) és Lengyelországban (262) regisztrálták.

A legtöbb új fertőzöttre tegnap hivatalosan Oroszországban (197 076 ), Japánban (97 946), Hollandiában (86 779), Dél-Koreában (54 113) és Dániában (50 542) bukkantak. A hivatalos adatok szerint a világon eddig a legtöbb áldozatot az Egyesült Államokban (935 922), Brazíliában (635 189), Indiában (506 549), Oroszországban (338 091), Mexikóban (310 627), Peruban (207 536) és az Egyesült Királyságban (158 953) szedte a járvány. Eddig a Föld lakosságának 14,7 százaléka kapott három, 52,4 kettő és 62,2 egy oltást.

Kapcsolódó írásaink