Krónika

Lemondhat Berlin a kötelező oltásról

Összesen ötvenöt posztcovidtünetet azonosított egy nemzetközi vizsgálat, a leggyakoribb hatás a fáradtság

Nincs biztos többsége a kötelező oltásnak a berlini Bundestagban. A társadalom is megosztott – mint kiderült, háromból egy ember elutasít egy ilyen lépést. Februártól megjelenhet a fél és öt év közötti gyermekek számára készített Pfizer-vakcina.

Lemondhat Berlin a kötelező oltásról
Oltásra várók sora Hongkongban. A 7,5 millió lakosú városban jelenleg 2577 beteget tartanak nyilván, míg a fertőzés hivatalosan 16 022 embert érintett. A kórban 213 ember hunyt el. A településen az egészségügyi szolgálat 34,8 millió tesztet végzett el – azaz egy lakosra vetítve átlagosan 4,59-et
Fotó: AFP/Peter Parks

Megakadt Németországban az oltás kötelezővé tételét célzó folyamat. Mint a helyi közvélemény-kutatók felméréséből kiderült, a társadalom megosztott a kérdésben, ugyanis háromból egy ember elutasítana minden efféle központi ak-ciót. Mint korábban megírtuk, az akkor még csak leendő kancellár, Olaf Scholz tavaly november végén arról beszélt, hogy február végén, március elején írhatják elő a vakcinálást. A német sajtó szerint a Bundestagban jelenleg nem áll biztos többség az ügy mögött, a kormánypártokon belül pedig számos liberális képviselő ellenzi a bevezetését. A szakmai szervezetek döntő része ugyanakkor szorgalmazza azt.

Összesen ötvenöt posztcovidtünetet azonosított egy nemzetkö­zi vizsgálat. A kutatás alapján az érintettek 58 százalékánál jelentkezik fáradékonyság, amely akár száz nappal a fertőzés kezdete után is kitarthat. Emellett a fájdalom, az alvászavar, a memóriaromlás, valamint a fizikai és szellemi leromlás is súlyos gondokat okoz. Sőt, a betegek negyedénél hosszan (akár három hónapig) tartó hajhullás is megfigyelhető. Légúti problémákról is rengetegen panaszkodnak, ami a nehezen gyógyuló tüdővel magyarázható. A kutatásból kiderül, hogy sokan depressziósak lesznek, valamint szoronganak, és poszt­traumásstressz-szindróma is megjelenhet náluk.

Benyújtotta a Pfizer a szükséges dokumentációt a fél és öt év kö-zötti gyerekek számára készített oltásra az Egyesült Államok gyógyszerügyi hatóságához, az FDA-hez. A vakcina – ha semmiféle probléma nem merül fel – február végétől válhat elérhetővé. A Washington Post szerint Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója azt mondta, az oltásból három adagra lesz majd szükség. Kapcsolódó hír, hogy megérkezett Szerbiába a Pfizer gyógyszergyártó cég koronavírus elleni készítménye, a Paxlovid, amelyet a magas kockázati besorolású betegek gyógyítására lehet használni. A hírrel kapcsolatban felidézték, a beszerzésről tavaly állapodtak meg, és annak alkalmazását az Európai Gyógyszerügynökség is jóváhagyta.

Worldometers: a világon eddig csaknem 399,112 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,771 millióan hunytak el a kórban, míg a gyógyultak száma jelenleg 318,876 millió. A legtöbb új külhoni áldozatot tegnapra virradóan Oroszországban (698), Lengyelországban (268), Ukrajnában (255) és Mexikóban (206) regisztrálták.

A legtöbb új fertőzöttre tegnap hivatalosan Oroszországban (160 643), Németoszágban (105 697), Japánban (71 708), Dániában (47 039) és Iránban (38 757) bukkantak. A hivatalos adatok szerint Európában eddig a legtöbb áldozatot Oroszországban (336 721), az Egyesült Királyságban (158 363), Olaszországban (149 097) és Franciaországban (132 923) szedte a járvány. Az adatok szerint a Föld lakosságának eddig 62,1 százaléka kapott egy, 54,1 kettő és 13,1 százaléka három oltást.

Kapcsolódó írásaink