Krónika

Nagyobb átoltottság kell

Az eddigieknél is szorosabban kíván együttműködni Kína és az Egészségügyi Világszervezet azért, hogy pontosan meghatározzák a világot megrázó betegség eredetét

A szorosabb együttműködés szükségességéről egyeztetett a koronavírus eredetének feltárását célzó vizsgálatok terén a hétvégén az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója Pekingben.

Nagyobb átoltottság kell
Tüntetés a hollandiai Rotterdamban a korlátozások ellen
Fotó: AFP/Sanne Derks

Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz legutóbb 2020 januárjában járt Kínában, amikor az első esetekről szóló jelentések nyomán Hszi Csin-ping kínai elnökkel egyeztetett a helyzet kezeléséről. A főigazgató most szombaton Li Kö-csiang kínai miniszterelnökkel folytatott megbeszélést, amelyen egyebek mellett szó esett a vakcinák egyenlő elosztásához szükséges erőfeszítésekről, valamint arról a célkitűzésről, hogy idén hetven százalékra növeljék a világ népességének átoltottságát.

A hétvégén az Afrikai Unió egy új, kontinentális egészségügyi szervezet megalakítását jelentette be. A Készenléti és Gyorsreagálású Hatóság (APRA) koncepciójának lefektetését John Nkengasong kameruni virológus, az Afrika Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (Africa CDC) vezetője tudatta a pánafrikai szervezet csúcsértekezletén megjelent politikusokkal és szakemberekkel. A járványban eddig 10,8 millió megfertőződést regisztráltak az 1,3 milliárd lakosú kontinensen, de szakértők szerint a valódi mutató ennél lényegesen nagyobb lehet.

Lengyelországban csaknem harmincnégyezer friss fertőzöttet diag-nosztizáltak az elmúlt 24 órában. Három nappal ezelőtt még 54 600 új esetet szűrtek ki. Mint a helyi lapok kiemelik, a járványhullámok közül a jelenlegiben dőltek meg a csúcsok. A pandémia és szövődményei miatt tizenkilenc beteg veszítette el az életét – írta a Pap.pl hírügynökség. Hozzátették, 2020 márciusa óta már több mint százhatezer embert vesztettek el, és 5,1 millióan betegedtek meg a 37,7 millió lakosú országban.

Oroszországban az utóbbi 24 órá-ban több mint száznyolcvanezer friss fertőzöttet diagnosztizáltak – írta tegnap a TASZSZ. Az igazolt betegek száma meghaladja a 12,8 milliót. Egy nap leforgása alatt csaknem tizenháromezer fertőzöttet kellett kórházba vinni.

Osztrák szigor

Hivatalosan is életbe lépett szombaton Ausztriában a koronavírus elleni általános oltási kötelezettséget előíró jogszabály. Alexander Van der Bellen államfő aláírta a törvényt, miután a parlament mindkét háza megszavazta. Európában egyetlen országában sem hoztak még ilyen szigorú előírást, bár szomszédunknál is több lépcsőben tervezik ezt bevezetni.

Az első fázisban, február elejétől minden háztartást értesítenek a követelményről, és ekkor még nem fogják büntetni a szabályszegőket. A kényszerítés március 16-tól „él”, akkortól akár háromezer-hatszáz eurós (1,2 millió forintos) pénzbírságot is kaphatnak az oltatlanok.

(FP)

Enyhül a járvány Izraelben

A járvány megjelenése óta most ápolják a legtöbb súlyos beteget Izraelben, noha egyre kevesebb új fertőzöttet azonosítanak – jelentette az egészségügyi minisztérium honlapja tegnap. A tárca adatai szerint bőven kétszáz felett jár a súlyos esetek száma, míg a kórházakban összesen 2888 embert ápolnak. E körből csaknem háromszázan szorultak lélegeztetőgép segítségére, és tizenkilencen műtüdő alkalmazására.

A fertőzési mutató mára 0,86-ra mérséklődött, ami jó hír, hiszen ez az ötödik, omikron vírusváltozat okozta hullám decemberi csúcspontján 2,12 volt. A betegségben tavaly február óta 9139-en, az utóbbi hét napon csaknem háromszázan haltak meg. Eddig Izrael lakosságának 47,83 százaléka kapott három dózist.
(LMA)

Worldometers: a világon eddig csaknem 394,977 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,754 millióan hunytak el a kórban, míg a gyógyultak száma jelenleg 313,689 millió.

A legtöbb új külhoni áldozatot tegnapra virradóan Oroszországban (661), Mexikóban (588), a Fülöp-szigeteken (312) és Japánban (126) regisztrálták. A legtöbb új fertőzöttre tegnap hivatalosan Oroszországban (180 071), Japánban (105 817), Hollandiában (94 884), az Egyesült Királyságban (54 095) és Dél-Koreában (38 670) bukkantak.

A hivatalos adatok szerint Ázsiában eddig a legtöbb áldozatot Indiában (502 008), Indonéziában (144 554), Iránban (132 830) és Törökországban (88 533) szedte a járvány. Az adatok szerint a Föld lakosságának eddig 61,9 százaléka kapott egy, 53,8 kettő és 12,9 százaléka három oltást.

Kapcsolódó írásaink