Krónika

Szervusz, remény!

„Egy valószínűsíthető végjátékról van szó” – fogalmazott a vírus kapcsán a WHO európai igazgatója

Optimista kijelentéseket tett a járványhelyzettel kapcsolatban Hans Kluge, a WHO európai igazgatója, aki szerint hamarosan tartós béke állhat be a covidfronton.

Szervusz, remény!
Az 5–11 évesek oltása már hónapok óta tart a világ számos országában
Fotó: AFP/Aline Morcillo

Hans Kluge úgy fogalmazott: két évvel a járvány kitörése után Euró­pában hamarosan hosszú nyugalmi időszak következhet be a magas átoltottság, az enyhébb tünetekkel járó omikron változat és amiatt, hogy a tél végének közeledtével a meleg időben rosszabbul terjed a vírus. „Európa covidfegyverszünetet él át, amely elvezethet a pandémia végéhez. Ezt a magasabb védettségű időszakot tűzszünetnek kell tekinteni, amely tartós békét hozhat számunkra. Egy valószínűsíthető végjátékról van szó” - mondta az igazgató újságíróknak Koppenhágában.

Hozzátette, hogy a tél végével és a tavasz beköszöntével, amikor a vírus fertőzési potenciálja csökken, eljöhet egy hosszú nyugalmi időszak, és a népesség magas védettségi szintje visszatarthatja a fertőzések felpörgését, és szerinte Európa már képes lenne jobban elhárítani egy újabb fertőzési hullámot, még akkor is, ha az omikronnál virulensebb törzs kezdene terjedni. „Úgy vélem, hogy lehetséges reagálni az új változatokra, amelyek elkerülhetetlenül fel fognak bukkanni, anélkül, hogy újra olyan zavaró intézkedéseket kellene bevezetnünk, amelyekre korábban szükségünk volt” - mondta Kluge.

Ugyanakkor figyelmeztetett, hogy az optimista forgatókönyv csak akkor valósulhat meg, ha az országok folytatják az oltási kampányokat, és fokozzák a szűrést az új változatok felderítése érdekében. Továbbá, az is kell ehhez, hogy drasztikusan és kompromisszumok nélkül növeljék az egyes országok között a vakcinák megosztását. Kutatók ugyanis többször figyelmeztettek, hogy ha a világ lakosságának többségét nem oltják be, akkor a Covid-19 a fertőzési lehetőséget arra fogja kihasználni, hogy mutálódjon, és még fertőzőbbé váljon.

Európában több ország, köztük Nagy-Britannia és Dánia törölte szinte az összes korlátozást, azzal érvelve, hogy lecsengett az omikron hullám. Spanyolországban azon gondolkodnak, hogy a szezonális influenzához hasonló endémiának minősítsék a betegséget.

A WHO szerint a múlt héten mintegy 12 millió új megbetegedést regisztráltak a térségben, ami a legmagasabb szint a pandémia kezdete óta, viszont az omikron miatt nem ugrott meg jelentősen a kórházi kezelések száma. Közben Genfben Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz főigazgató azt mondta: az egész világ esetében még nem igaz, hogy elmúlt volna a pandémia, és a túlzott lazítás ellen érvelt.

Hamarosan olthatják az öt év alattiakat is

Már csak az öt év alatti gyermekek csoportja nem oltható a Covid–19 ellen. Ez azonban még ebben a hónapban megváltozhat. Benyújtotta ugyanis az öt év alattiak beoltását célzó, sürgősségi engedélyeztetési kérelmét a Pfizer és a BioNTech az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer-engedélyeztetési Hivatalhoz (FDA).


A Reuters tájékoztatása szerint a legkisebbek immunizálására vonatkozó hivatalos engedélyt még ebben a hónapban megadhatják. Egy szakértői tanácsadókból álló, külső bizottság február 15-én ülésezik majd, hogy megvitassák az engedélyezést. Pozitív döntést követően az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) jóváhagyására is szükség van. Az öt év alattiak oltási sorozata egyébként három dózisból áll majd, egyelőre viszont csak két adag engedélyeztetéséről van szó.

A Pfizer és a BioNTech a koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyagának három mikrogrammos dózisát teszteli az öt év alattiaknál. Ez jóval kisebb mennyiség, mint az 5–11 évesek 10 mikrogrammos vagy a 12 éven felüliek 30 mikrogrammos adagja. A kísérletek nyilvánosságra hozott adatai szerint azonban a 2–5 éveseknél ez az adag nem váltotta ki a várt erősségű immunválaszt. Azt pedig elég nehéz megítélni, hogy valójában mennyire várják az öt év alatti gyermekek szülei az oltás engedélyezését. Az 5–11 évesek ugyanis már november óta olthatók Amerikában a Covid–19 ellen, de még mindig csupán 22 százalékos a korcsoport átoltottsága.

Egyelőre nem ajánlják a negyedik oltást

Nincs elég bizonyíték a koronavírus elleni negyedik oltás szükségességére az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerint. Az EMA csütörtöki sajtótájékoztatóján Marco Cavaleri, az amszterdami testület vezető tisztségviselője azt közölte, hogy jelenleg nincs elegendő klinikai vizsgálatból származó adat ahhoz, hogy a második emlékeztető oltás beadását ajánlják a lakosság többségének. Cavaleri a sajtótájékoztatón ugyanakkor hangsúlyozta az oltási kampányok folytatásának fontosságát, többek között a harmadik oltás felvételét is, amely magas fokú védelmet nyújt a vírus okozta súlyos megbetegedés ellen.
(FP)

Tesztelőszerkezet a konyhaasztalon

A Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem kutatói a koronavírus kimutatására szolgáló, otthon is összerakható, olcsó eszközt szerkesztettek, amelynek lelkét egy mobiltelefon és egy alkalmazás jelenti. Miután sok helyütt nem könnyű PCR-teszthez jutni, így nagy jelentőségű ez a fejlesztés. A kutatók úgy számoltak, hogy a műszer kiépítése százdolláros (durván 32 ezer forintos) beruházást igényel. Utána viszont minden elvégzett teszt darabára hét dollárra, azaz nagyjából 2200 forintra jön ki. A feltalálók állítják, hogy a berendezés a hagyományos PCR-vizsgálatokhoz hasonló megbízhatóságot nyújt.
(LMA)

Worldometers: világszerte több mint 389,2 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,73 millióan elhunytak, és 308,5 millióan gyógyultak meg a betegségből.

Kapcsolódó írásaink