Krónika
Uniós utazási könnyítés
Franciaországban hamarosan elérheti a százezret a naponta regisztrált fertőzöttek száma, s az új esetekért – akárcsak a németeknél és a spanyoloknál – az omikron a felelős

Jelentős, sokak életét befolyásoló döntést hozott a minap az Európai Bizottság – a testület ugyanis kilenc hónapos, azaz kétszázhetven napos kötelező elfogadási időszakot határozott meg a koronavírus elleni védettséget igazoló uniós kártyák esetében az EU-n belüli utazásokra vonatkozóan. Mint közölték, az intézkedések összehangolását igyekeznek biztosítani.
A papírokat a tagállamok az alapoltási sorozat utolsó adagjának beadásától számított kilenc hónapig fogadják el. Az egyadagos vakcinánál értelemszerűen a szúrás dátuma számít, míg a kétadagosnál a második tétel vagy – a tagállam stratégiájával összhangban – a vírus okozta betegségből való felépülés után beadott első és egyetlen adag beadásától számított kilenc hónap. A kedden elfogadott új szabályok értelmében a tagországok nem írhatnak elő ennél rövidebb vagy hosszabb elfogadási időszakot.
A jelenlegi állás szerint az emlékeztető adagok beadását követően kiállított igazolványokra nem vonatkozik standard elfogadási időszak, mivel most még nem áll rendelkezésre elegendő adat arra, hogy azok mennyi időre nyújtanak védelmet. Az igazolvány nem tartalmaz időinformációt – ehelyett az ellenőrzéséhez használt mobilalkalmazásokat módosítják. Az új szabályokat 2022. február 1-jétől kell alkalmazni.
Franciaországban hamarosan elérheti a százezret a naponta regisztrált fertőzöttek száma – figyelmeztetett Olivier Veran egészségügyi miniszter. Hozzátette, számításaik szerint január elejétől kezdve már az omikron variáns lesz a domináns. Kapcsolódó hír, hogy Karl Lauterbach egészségügyi miniszter tegnap arról beszélt, már nem lehet megakadályozni az ötödik hullámot Németországban.
A Robert Koch országos közegészségügyi intézet szerint egy-három héten belül az történik majd, mint a franciáknál. Tegnapra virradóan 49 823 fertőzést regisztráltak Spanyolországban, ahol így 5 585 054 ember kapta el a vírust. Az El País című lap szerint ez a legmagasabb napi csúcs a pandémia eleje óta. Bár a 12 évesnél idősebbek mintegy kilencven százaléka már két adag vakcinát kapott, ennek ellenére jelentősen emelkedni kezdett az omikrontól sújtottak száma.
Karikó Katalin kapja idén a Helmholtz Medalt
Úttörő biokémiai munkásságáért Karikó Katalinnak ítélték a 2022-es Helmholtz-érmét – tájékoztatott a Szegedi Tudományegyetem. A díjazott az elismerést „a SARS–CoV–2 elleni vakcinák” gyors kifejlesztéséhez való hozzájárulásával nyerte el. Az összegzés kiemeli, hogy Karikó Katalin kutatásai hozzájárultak ahhoz, hogy az immunsejteket mRNS-sel úgy lehessen stimulálni, hogy azok megvédjék a szervezetet az agresszív daganatoktól.
Munkája alapjaiban változtatta meg az orvostudományt – fogalmaztak. A biológus a nemrég neki ítélt Bolyai-díjjal járó összeg felét, ötvenezer eurót ajánlott fel adományként a covidárvákat támogató Regőczi Alapítványnak.
(LZ)
Worldometers: a világon eddig csaknem 276,757 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,388 millióan hunytak el a kórban, míg a gyógyultak száma több mint 248,271 millió. A legtöbb új beteget tegnapra virradóan Oroszországban (25 264), Lengyelországban (18 021), Vietnamban (16 555), Hollandiában (13 344), Németországban (12 239), Csehországban (11 825), Dél-Koreában (7450) és Ukrajnában (6363) regisztrálták. A legtöbb áldozatot tegnap hivatalosan Moszkva (1020), Varsó (775), Kijev (301), Mexikóváros (245) és Hanoi (Vietnam) (210) jelentette.