Krónika

Elfajulóban a tiltakozás

Rendre súlyos zavargásokba torkollnak a tomboló pandémia lassítását szolgáló korlátozásokat és a tervezett kötelező oltást ellenzők tüntetései Németországban

Úgy tűnik, bekövetkezett az, amitől a német tartományok vezetői két-három hete tartanak – az országban ugyanis erőszakba torkolltak a járvány lassítását szolgáló korlátozások és a tervezett kötelező oltást ellenzők tiltakozó akciói. A demonstrálók rendőrökre és újságírókra támadtak.

Elfajulóban a tiltakozás
Felvonulók Kölnben – a nyugati részeken sem aratott túl nagy tetszést a lakosság körében a gyermekek vakcinálásának ötlete
Fotó: AFP/Henning Kaiser

Súlyos zavargásokba torkollt a koronavírus-járvány lassítását szolgáló korlátozásokat és a tervezett kötelező oltást ellenzők számos tüntetése Németországban a hétvégén. Amint a helyi lapok beszámoltak róla, a demonstrálók több településen rendőrökre és újságírókra támadtak. Vasárnap este a bajorországi Schweinfurtban egy kezdetben békés tüntetésen a résztvevők megpróbáltak felgyújtani egy szolgálati autót.

A türingiai Gothában egy nem bejelentett vasárnapi demonstráción ugyancsak rendőrökre támadtak, a szászországi Bennewitzben pedig két újságíróra is rárontottak a – közleményekben szélsőjobboldaliként jellemzett – tüntetők, akik két egyenruhást is megsebesítettek. A türingiai Greizben egy szombati felvonuláson szabadultak el az indulatok, amelynek során tizennégy rendfenntartó sérült meg.

Az utóbbi napokban egyre több hasonló esetről számolnak be a hatóságok és a tartományok vezetői. Az incidensek többnyire az ország keleti részén, az egykori NDK területén fordulnak elő, és elsősorban azokban a térségekben, amelyekben alacsony az átoltottság, főleg Szászországban és Türingiában. Ugyanakkor a nyugati részeken is sokan vonultak az utcákra.

A beszámolók szerint akadtak nem erőszakos, de széles körben megfélemlítésként értelmezhető megmozdulások – mint például fáklyás felvonulások – is. Kapcsolódó hír, hogy egyre több német vállalat csatlakozik ahhoz a kampányhoz, amelynek során a bankok, az autógyárak, a gyorséttermek vagy éppen a kereskedelmi láncok eddig jól bevált reklámszlogenjeinek cseréjével buzdítják oltásra a lakosságot.

Érvénybe lépett Angliában az a kormányzati útmutatás, amely otthoni munkavégzést javasol mindazoknak, akik számára ez lehetséges. Boris Johnson miniszterelnök a Downing Streeten tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, az iránymutatást a koronavírus omikron változatának felbukka­nása indokolja. A jogilag nem kötelező hatályú kérés Angliára vonatkozik. Az Egyesült Királyság többi országában (Skóciában, Walesben és Észak-Írországban) már érvény­ben van hasonló útmutatás.

Három dózis kell az omikron ellen


Izraeli kutatók szerint a Pfizer–BioNTech koronavírus elleni vakcinájának három adagja jelentős védelmet nyújt az omikron variáns ellen. Az összehasonlító vizsgálatokból kiderült, hogy azok az emberek, akik öt-hat hónappal ezelőtt kapták a második adag Pfizer-vakcinát, nem rendelkeznek semlegesítő képességgel az omikron ellen.

A már három adagot felvettek esetében viszont a védelem megnyugtató, ahogy fogalmaztak, jelentős lett. Az izraeli szakemberek emlékeztettek, hogy a delta variáns esetében a kétszer oltottak védelme megfelelő volt. Eközben tizenhat omikron variánssal fertőzött személyt azonosítottak Oroszországban, mindannyian Dél-Afrikából tértek vissza – idézte Tatjana Golikova miniszterelnök-helyettest az Interfax hírügynökség. Oroszországban december 6-án találták az első két pácienst.
(FP)

Jó járványhírek Oroszországból

Visszaszorulóban van Oroszországban a koronavírus-járvány. Korábban arról érkeztek hírek, hogy negyvenezer fölött van a napi esetszám, ám már második napja a harmincezret sem éri el. Nincs olyan nagyváros, ahol elérte volna a kétezret az új megbetegedések száma az utóbbi 24 órában.

A járvány kezdete óta az igazolt fertőzöttek száma meghaladja a tízmilliót. A Covid–19-kórban és szövődményeiben 1121 fertőzött veszítette életét vasárnap. Ilyen alacsony rátára október vége óta nem volt példa az országban.
(FP)

Worldometers: a világon eddig 270,604 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,325 millióan hunytak el a kórban, a gyógyultak száma pedig több mint 5,325 millió. A legtöbb friss megbetegedést (29 558) tegnap hivatalosan Oroszországban regisztrálták. Szomszédaink közül Ausztriában 21 019, Szlovákiában 2370, Ukrajnában 4073, Romániában 494, Szerbiában 1167, Horvátországban 453 míg Szlovéniában 677 új beteget talált

ak. A Föld lakosságának eddig 54,3 százaléka kapott egy, 42,6 kettő és 2,8 százaléka három oltást. A világ egyik legszegényebb államában, Afganisztánban a lakosság 11,3 százaléka kapott egy és 9,2 százaléka két vakcinát. Három adagnál senki nem jár.

Kapcsolódó írásaink