Krónika

Lehet, örülnünk kell, hogy felbukkant az omikron

A BioNTech-nél még kivárnak, egyelőre nem tudják, szükség van-e más oltóanyagra – hazánkban még nem mutatták ki az új variánst

Lehet, örülnünk kell, hogy felbukkant az omikron
Nemcsak a delta, de a legújabb, omikron variáns is fokozott elővigyázatosságot követel. Szöulban egy színháztermet fertőtlenítenek a szakemberek
Fotó: AFP/Seung-Il Ryu

Egyelőre nem tudni, kell-e új oltóanyagot kifejleszteni az új típusú koronavírus (SARS–CoV–2) okozta betegség (Covid–19) elleni védelemre a kórokozó omikron nevű változata miatt – mondta a német BioNTech vezetője. Ugur Sahin kiemelte, hogy az omikronnak több verziója kering, és még nem világos, hogy melyik „érvényesül”, ezért azt sem tudni, melyikhez kellene hozzáigazítani a vakcinát. Ez azonban „nem újdonság, és kezdetben a delta esetében is így volt” – mondta. Arra a kérdésre, előfordulhat-e, hogy egyáltalán nem lesz szükség új oltóanyagra, azt válaszolta, meg kell várni, hogy miként terjed az omikron, és milyen a hatására kialakuló betegség klinikai képe. Az összes kérdés megválaszolásához szükség van még néhány hétre.

Nálunk Rusvai Miklós víruskutató üdvözölte az omikron variánst, szerinte ugyanis a szupermutáns hozzájárul ahhoz, hogy a társadalomban gyorsabban kialakuljon a védettség szint, amely a járvány lezárását jelentheti. Egyre több jel mutat arra, hogy nagyon is valószínű egy ilyen forgatókönyv. A Reuters hírügynökség azt írja, hogy arányaiban sokkal kevesebben kerülnek kórházba a koronavírus-fertőzés miatt most Dél-Afrikában, mint a járvány előző hullámainak kezdeti szakaszában. Ez megerősíti azt a korábbi feltételezést, hogy bár az omikron variáns még a deltánál is sokkal fertőzőbb, közben kevesebb esetben okoz súlyos megbetegedést.

Eddig még nem találtak olyan mintát, amely azt támasztaná alá, hogy Magyarországon is megjelent a koronavírus omikron variánsa – mondta a Nemzeti Népegészségügyi Központ virológusa péntek reggel az M1 aktuális csatornán. Kis Zoltán hozzátette ugyanakkor, hogy a környező országok jelentéseiből arra lehet következtetni, hamarosan nálunk is felbukkanhat az új mutáns.

Románia szigorított

Két hét karantén várja az oltatlan magyarokat

Módosította a beutazási korlátozásokat, és karanténkötelezettséget vezetett be Románia azok számára, akik nem rendelkeznek az adott ország járványügyi kockázatának megfelelő védettségi igazolvánnyal. Szomszédunk a vörös zónába sorolja Braziliát, a dél-afrikai térség államait és azokat az országokat, amelyekben az utóbbi két hétben a lakosság több mint három ezrelékénél mutatták ki a fertőzést.

A sárga zónához tartoznak azok, ahol e mutató másfél és három ezrelék között jár, míg az ennél kisebb értékűek a zöldek. Az EU vörös besorolású országaiból – így hazánkból is – csak a teljes átoltottságot vagy a fertőzésből történt kigyógyulást tanúsító védettségi igazolvánnyal lehet karanténmentesen belépni. Az oltatlanoknak 72 óránál nem régebbi PCR-teszt felmutatása esetén tíz napra, teszt nélkül pedig két hétre kell karanténba vonulniuk.
(LMA)

Kezdődik a síszezon

Holnaptól vége az országos zárlatnak Ausztriában

December 12-én ér véget Ausztriában az országos zárlat, amelyet november 19-én vezettek be. A szigorú intézkedések elérték céljukat: a fertőzések száma jelentősen csökkent. A korlátozások feloldását óvatos nyitás követi, amelynek során a tartományok eltérő, a járványhelyzethez igazított lépéseket tesznek. Kezdődhet a síszezon is.

A turisták számára elsőként Tirol, Vorarlberg és Burgenland nyílik meg, Salzburg tartományban, Stájerországban, Alsó-Ausztriában és Karintiában a szállodák és az éttermek majd csak december 17-től nyitnak újra. Felső-Ausztriában az általános zárlat december 17-én ér véget, Bécs viszont csak december 20-án nyitja meg turisztikai létesítményeit. Ausztriában egyébként februártól kötelező lesz a koronavírus elleni oltást felvenni mindenkinek, akinek egészségügyi állapota ezt lehetővé teszi.
(FP)

A szociális ágazat sem maradt ki

Kötelezően olt Berlin az egészségügyben

Elfogadta a német szövetségi parlament (Bundestag) azt a törvényt pénteken, amely kötelezi az egészségügyi és szociá-lis dolgozókat az új típusú koronavírus okozta betegség (Covid–19) elleni védőoltás beadatására. A fertőző betegségek elleni védekezésről szóló jogszabály módosítása értelmében a vakcinát legkésőbb március 15-ig kell felvennie az összes érintettnek.

A kötelezettség vonatkozik a kórházak, klinikák, orvosi rendelők, időseket vagy betegeket ellátó bentlakásos otthonok és a mentőszolgálatok dolgozóira. A szövetségi kormány előterjesztését pártpolitikai oldalakat átívelő támogatással, ötszázhetvenegy igen, nyolcvan ellenszavazat és harmincnyolc tartózkodás mellett fogadták el. A módosítást egyedül a CDU/CSU pártszövetségtől jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) frakciója utasította el egységesen.
(LMA)

Worldometers: világszerte több mint 269 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,3 millióan elhunytak, és 238 millióan gyógyultak meg a betegségből.

Kapcsolódó írásaink

Egy tiszta képre vár a világ

ĀA Pfizer újabb adatokat ismertetett arról, hogy a harmadik dózis mennyiben segíti a védekezést a dél-afrikai mutáns ellen, és eszerint az már megfelelő szintre növeli a védettséget