Krónika

Egy tiszta képre vár a világ

A Pfizer újabb adatokat ismertetett arról, hogy a harmadik dózis mennyiben segíti a védekezést a dél-afrikai mutáns ellen, és eszerint az már megfelelő szintre növeli a védettséget

Egy tegnap közzétett kutatás eredményei szerint két dózis Pfizer-vakcina még kevés lehet az omikron variáns ellen, de három már védhet ellene.

Egy tiszta képre vár a világ
Laboratóriumi technikus dolgozik Pekingben a Tsinghua Egyetem egyik laborjában – Kínában fokozott figyelmet fordítanak a koronavírus új fajtáira, és folyamatosan ellenőrzik az egyetemre beérkező mintákat
Fotó: AFP/Noel Celis

Tegnap arról számoltunk be, hogy egy másik vizsgálat még arra világított rá, hogy a Pfizer-vakcina alig véd az omikron variáns ellen. Ezzel össze­függésben a vállalat be is jelentette, hogy márciusban már megérkezik az új termékük, amely kifejezetten e mutáció ellen nyújt nagyobb oltalmat.

A Német Fertőzéskutatási Központ (DZIF) munkatársai ugyancsak azt állapították meg, hogy az antitestek hatékonysága mind a Pfizer-, mind a Moderna-, mind az AstraZeneca-vakcina esetén jelentősen csökkent az omikron variáns ellen. Most a Pfizer újabb adatokat ismertetett arról, hogy egy harmadik dózis mennyiben segít az omikron ellen – e szerint az már megfelelő szintre növeli a védettséget. A Pfizer szakértői úgy fogalmaztak, hogy a vakcinájukat lényegében egy háromkomponensű szernek kell tekinteni a dél-afrikai mutációval szemben.

Uğur Şahin, a BioNTech ügyvezetője az eredményeket kommentálva azt mondta, hogy a két oltás tényleg kevés ahhoz, hogy megakadályozza a fertőzést, bár a súlyos szövődmények ellen már védelmet adhat. A tömeges triplázás viszont kellő oltalmat nyújt, és segíthet átvészelni a téli szezont – fogalmazott. A cégvezető ugyanakkor arról is beszélt, hogy az új vakcinát úgy is kialakíthatják, hogy az omikron mellett a delta variáns ellen is célzottan hasson – számolt be róla tegnapa Guardian.

Mindezzel párhuzamosan más kutatók arra számítanak, hogy a mutáció segíthet lezárni pandémiát. Álláspontjuk szerint nem kizárólag az átoltottság növeli az egyes társadalmak immunizáltsági mutatóját, hanem az átfertőződés is – azaz pontosan az omikronnal leszünk képesek majd elérni a kellő szintet, lévén a vakcinát sokan nem fogják felvenni akkor sem, ha kötelezővé teszik a beadását.

Karikó Katalin bízik a „pozitív” omikronban

Nem kívánta kommentálni lapunk kérdésére az oltás kötelező bevezetése körüli vitát Karikó Katalin. A világhírú magyar tudós korábban a Kossuth rádióban arról beszélt, ha valóban úgy van, hogy kiszorítja az omikron a deltát, mert ragályosabb, de nem okoz súlyos betegséget, akkor nem kell aggódnunk, én nagyon optimista vagyok.

A Pfizer–BioNTech mRNS-vakcinájának kifejlesztője ugyanakkor aláhúzta, még korai lenne megállapítani, hogy a jelenleg forgalomban lévő szerek mennyire hatékonyak az új mutáció ellen. A Dél-Afrikából érkező jelentések azt mutatják, hogy exponenciálisan nőtt a fertőzöttek száma, a betegek állapota viszont nem lett súlyosabb, mint a delta variáns esetén. Ha jobban terjedne, de kevésbé lenne súlyos a betegség, az jó lenne, mert elérhetnénk a nyájimmunitást – jelentette ki Karikó Katalin.
(LMA)

Kötelező lett a vakcinálás a Nagy Almában

New Yorkban, melynek lakossága közel azonos Magyarországéval, kötelezővé tették a magántulajdonban lévő vállalatok és üzletek alkalmazottainak a koronavírus elleni védőoltás felvételét – jelentette be Bill de Blasio polgármester. Kifejtette, hogy az 5 és 14 éves korosztály tagjainak is legalább egy adag vakcinát kell felvenniük december 14-ig, hogy étterembe mehessenek, és részt vehessenek a tanórákon kívüli közös iskolai foglalkozásokon.

Ahogy lapunk is megírta, Európában elsőként Ausztriában jelentették be, hogy kötelező lesz a vakcina felvétele 2022. február 1-jétől. A Magyarországgal szomszédos államban életbe lépett a lockdown, és már arról is hírt adtak, hogy a vakcinát fel nem vevőket 3600 eurós bírsággal sújtják majd, ami néhány hónap elteltével újra kiszabható, ha az illető még mindig nem immunizálódott.
(FP)

Gyorsabb a dél-afrikai, mint a delta variáns

Az omikron variáns 4,2-szer gyorsabban terjed a megjelenésének korai fázisában, mint a delta variáns – állítja Hiroshi Nishiura, a Kiotó-i Egyetem professzora. A járványmodellekkel foglalkozó tudós, aki a japán egészségügyi minisztérium szaktanácsadója is, azt mondta, úgy tűnik, hogy az új vírus valóban sokkal fertőzőképesebb az előző változatoknál, és úgy látszik, hogy a vakcinák által nyújtott védelmet is képes megkerülni.

A professzor szerdán a japán egészségügyi minisztériumnak jelentette a vizsgálat eredményeit. Korábban ő volt az, aki már az olimpia előtt megjósolta, hogy a delta variáns el fog terjedni az országban a világrendezvény alatt – írta egyebek mellett a Straits Times. Dél-Afrikában az omikron esetek száma gyorsan, napi húszezerre nőtt azóta, hogy az ország két hete bejelentette a felfedezését.
(FP)

Worldometers: a világon eddig 268,327 millió a fertőzöttek száma, hivatalosan 5,298 millióan hunytak el a kórban, a gyógyultak száma pedig több mint 241,503 millió. A legtöbb megbetegedést eddig hivatalosan az Egyesült Államokban (50,422 millió), Indiában (34,666 millió), Brazíliában (22,167 millió) és az Egyesült Királyságban (11,610 millió) regisztrálták.

Kapcsolódó írásaink