Krónika
Országszerte megemlékeztek az 1956-os forradalom mártírjairól

A központi programok délelőtt 9 órakor kezdődtek a Parlament előtti Kossuth Lajos téren. Itt katonai tiszteletadás mellett felvonták, majd félárbócra eresztették a nemzeti lobogót.
A budapesti Fidesz Raymond Aron francia filozófus, szociológus, politológus szavaival emlékezett meg az évfordulón.
„A magyar forradalom győzelem a vereségben, mindörökre egyike marad azoknak a ritka eseményeknek, amelyek visszaadják az embernek önmagába vetett hitét, és emlékeztetik sorsa értelmére, az igazságra” - idézte a kormánypárt fővárosi szervezete Raymond Aront a Facebookon közzétett videóban.
Tavaly a koronavírus-járvány miatt elmaradt, de idén ismét koncerttel is emlékeztek az áldozatokra Budapesten, a Szent István-bazilikában. A 18 órakor kezdődő emlékkoncerten a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekara és a Magyar Rádió Énekkara előadásában csendült fel Mozart Requiem című műve Antal Mátyás vezényletével.
A hangversenyen csak előzetes regisztrációval és védettségi igazolvánnyal lehetett részt venni. Regisztrálni az [email protected] e-mail címen lehetett. A rendezvényt az M5 csatornán élőben közvetítették.
Emellett 10 órától délután 4-ig protokollmentes megemlékezést is tartottak a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájánál. Ugyanott a gyászpark látogatóközpontjában november 4-ig lehet megtekinteni a 301-1989 című fotókiállítást is, amelyen Horváth Ernő pillanatfelvételei jelenítik meg a 301-es parcella átalakulását.
Emellett országszerte tartanak megemlékezéseket és gyújtanak gyertyát a forradalom áldozataira emlékezve.
November 4-ét a kormány 2013-ban hivatalosan is nemzeti gyásznappá nyilvánította.
Orbán Viktor miniszterelnök közösségi oldalán közzétett posztjában emlékezett meg.
Új 1956-os online adatbázist tesz elérhetővé a Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Új 1956-os adatbázist tesz online elérhetővé a forradalom és szabadságharc 65. évfordulója alkalmából a Honvédelmi Minisztérium (HM) Hadtörténeti Intézet és Múzeum.
Közleményükben kiemelték: a „Katonahőseink emlékezete” projektben a „Magyar katona áldozatvállalása a nagy háborúban” után ez lesz a második, bárki számára ingyenesen hozzáférhető adatbázis.
Az 56online.militaria.hu aloldal az 1956-os forradalom és szabadságharc során elhunyt katonák adatait is tartalmazza. A felület emellett átfogó képet nyújt a korszak eseményeiről, kiemelkedő személyeiről, továbbá számos érdekességgel, digitális tartalommal nyújt segítséget diákok, tanárok, kutatók és a családtörténet iránt érdeklődők számára.
A honlapon mindenki számára elérhetővé és digitálisan kutathatóvá válik a múzeum fotóarchívumának valamennyi 1956-hoz kötődő fénykép is. Az online katalógusban lehetőség van fellapozni a forradalomhoz kapcsolódó fotóalbumokat és részletesen lehet keresni az eseményfotók között is.
Mindemellett olyan fegyvereket, haditechnikai eszközöket is bemutatnak az online felületen, amelyre az október 22-én megnyílt „Magyarok - Fegyverek” című időszaki kiállításon helyhiány miatt nincs lehetőség. Továbbá olyan tartalmak között is böngészhetnek az érdeklődők, amelyek elolvasása, meghallgatása, megtekintése hosszabb időt vehet igénybe, így tanulmányozása akár kényelmesebb is otthonról - jegyezték meg.
Az „56 egykor és ma” fotóalbum valóságos körsétára, egyúttal „virtuális időutazásra” is elkalauzolja a felhasználókat: a napjaink Budapestjéről készített képeket párhuzamba állítva az 1956-os forradalom és szabadságharc fővárosi eseményeit bemutató archív fotók segítségével - olvasható a Hadtörténeti Intézet és Múzeum közleményében.