Krónika
Sötét árnyak vetülnek az Adriai-tengerre
Horvát tudósok figyelmeztetnek a betolakodó idegen fajok jelentette veszélyre és a turizmus okozta gondokra
Mint a helyi sajtó tudósításából kiderül, a szakemberek azt állítják, a változások visszafordíthatatlanok, az Adriai-tenger hőmérsékletének emelkedése a tengerszint és a sótartalom növekedéséhez vezet, ami közvetlen hatással van a tengeri áramlatok körforgására és viharhullámok megjelenésére.
A térségben egyre több nem őshonos faj jelenik meg, trópusi halak, algák, baktériumok és kocsonyás organizmusok.
Sokan közülük invazív fajok és gyakran mérgezőek. Emiatt csökken a biológiai sokféleség, egyre gyakoribb jelenség a fito-plankton-virágzás és a medúzák tömeges megjelenése, amely negatív hatással van a turizmusra is – írták a felhívásban.
Rámutattak, a turisztikai tevékenységek az éghajlatváltozással együtt gyakorolják a legnagyobb veszélyt. A szennyvízzel és az intenzív mezőgazdasági tevékenységgel nagy mennyiségű káros anyag jut az öblökbe és onnan a nyílt vízbe, amely a táplálékláncon keresztül halmozódik fel a tengeri élőlényekben. Közvetlen problémát jelentenek továbbá az ellenőrizetlen part menti építkezések is.
Emellett a műanyag és egyéb hulladék egyre nagyobb gondot jelent az élővilág számára, és hosszú távon hatással lehet a tengeri élővilág minőségére és az emberek egészségére. A tudósok a felhívással cselekvésre akarják ösztönözni az illetékes kormányzati intézményeket, hogy hozzanak konkrét és célratörő határozatokat a probléma megoldására. Egy tudományos tanácsadó testület életre hívását is szorgalmazzák azért, hogy az részt vegyen a védelmi intézkedések és az erre vonatkozó jogszabályok kidolgozásban, valamint az Adriai-tengerben történő változások rendszerszintű követésében.